Schemat znieczulenia stosowanego u psów ras brachycefalicznych oraz wpływ podawanych leków na czynność oddechową - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Schemat znieczulenia stosowanego u psów ras brachycefalicznych oraz wpływ podawanych leków na czynność oddechową

U psów brachycefalicznych (boksery, buldogi, buldożki, pekińczyki, shi-tzu, boston terriery) ze względu na budowę trzewioczaszki występuje tzw. zespół brachycefaliczny – są to zaburzenia oddychania powstające w wyniku obecności przeszkód anatomicznych w górnych drogach oddechowych, które uniemożliwiają swobodny przepływ powietrza.

Do najczęściej spotykanych anomalii należą:

wydłużone podniebienie miękkie;zwężenie nozdrzy (skrzydełek nosowych);przemieszczone dośrodkowo rusztowanie chrzęstne nozdrzy zewnętrznych;zwężenie kanałów nosowych;wynicowane kieszonki krtaniowe;zapadnięcie krtani;niedorozwój tchawicy występujący u buldogów angielskich.

U osobnika brachycefalicznego mogą pojawić się pojedyncza wada lub ich dowolna kombinacja (nawet wszystkie, dając tak zwany pełny zespół brachycefaliczny) (6, 8, 11, 12). Objawy zespołu brachycefalicznego rozwijają się z wiekiem. Dominuje duszność wdechowa z charczeniem, chrapaniem, świstami, ze zmniejszoną tolerancją wysiłku, a w cięższych przypadkach z sinicą i zapaścią. Początkowo objawy pojawiają się tylko w czasie wysiłku, później również w spoczynku i podczas snu (12). Psy o takim typie czaszki są predysponowane do śmierci w wyniku udaru cieplnego, oraz zaburzeń oddychania w czasie snu (2). Z doświadczeń własnych wynika, że w praktyce klinicznej najczęściej zdarzają się przerost podniebienia miękkiego i zwężenie skrzydełek nosowych.

Schemat znieczulenia

Proponowany schemat znieczulenia, stosowany u pacjentów wymagających korekcji chirurgicznej podniebienia miękkiego i skrzydełek nosowych, opracowano na podstawie dostępnej literatury (1, 3, 4, 5) i doświadczeń własnych. Stosowane w podanych niżej dawkach leki zapewniały odpowiedni czas znieczulenia i nie wywoływały komplikacji.

U operowanych psów stosowano domięśniowo medetomidynę w dawce 30 µg/kg m.c. Po upływie 15 minut podawano dożylnie fentanyl w dawce 2 µg/kg m.c. wraz z atropiną 40 µg/kg m.c. Indukcję przeprowadzono propofolem w dawce 4 mg/kg m....

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy