Wybrane aspekty zaburzeń okresu okołoporodowego kotek

Wybrane aspekty zaburzeń okresu okołoporodowego kotek. Część I

Zaburzenia genetyczne i rozwojowe

Wady genetyczne czy też rozwojowe płodów wyrażają się ekspresją genów letalnych lub brakiem odpowiedniej ekspresji genów niezbędnych do rozwoju. Mogą wystąpić również nieprawidłowości w liczbie i strukturze chromosomów: monosomia, trisomia, mozaicyzm. Owocem wystąpienia tego typu zaburzeń może być ciężki poród przy potworkowatościach lub padanie kociąt niezdolnych do życia we wczesnym okresie poporodowym.

U kotek endogenna synteza tauryny jest niewielka i zaspokaja jedynie kilkanaście procent zapotrzebowania na ten aminokwas. Dlatego aminokwas ten powinien zostać dostarczony do organizmu wraz z pokarmem. U kota z odpowiednią dietą stężenie tauryny w osoczu wynosi 150-250 μmol/l. Jej niedobór u ciężarnych samic może być przyczyną poronień, jak również powodem wystąpienia wad rozwojowych (np. niedorozwój mózgu).

Negatywny wpływ gestagenów omówiony jest w innych częściach artykułu.

Stres

Stres, rozumiany jako fizjologiczna odpowiedź na zmiany w otaczającym środowisku, może być spowodowany brakiem zapewnienia optymalnych warunków w okresie okołoporodowym (np. przemieszczeniem kotki z jej dotychczasowego miejsca pobytu lub pojawieniem się nowego zwierzęcia w domu). W kontekście zaburzeń okresu okołoporodowego stres może przyczynić się do zahamowania akcji porodowej, jak również w późniejszym okresie może stać się przyczyną zaburzeń behawioralnych prowadzących do osłabienia instynktu macierzyńskiego, porzucenia miotu czy wręcz kanibalizmu.

Wpływ leków

Należy pamiętać, że nie wszystkie leki możemy stosować u ciężarnych kotek. Androgeny mogą powodować uszkodzenie płodu. Bromokryptyna oraz kabergolina, agoniści receptora D2, hamują uwalnianie prolaktyny z przysadki mózgowej, co w konsekwencji prowadzi do hamowania syntezy progesteronu. Estrogeny hamują przesuwanie zapłodnionej komórki jajowej przez jajowód i utrudniają implantację w macicy. Poza tym działanie teratogenne wykazują również gryzeofulwina oraz ketokona...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy