Trudny poród u suki i kotki – jak rozpoznać, jak rozwiązać?
Przyczyny ze strony płodu
Wśród najczęstszych przyczyn ze strony płodów znajdują się dysproporcje płodowo-matczyne, anatomiczne wady budowy płodów oraz nieprawidłowości w prezentacji płodów do porodu. Dysproporcje płodowo-matczyne obejmują m.in. problematykę płodów względnie i bezwzględnie za dużych. Płód względnie za duży zwykle ma prawidłowe rozmiary, a jednak nie jest stanie zmieścić się w kanale rodnym, np. z powodu jego zbyt małych i wąskich rozmiarów lub nieprawidłowego rozwarcia. W przypadku płodu bezwzględnie za dużego rzeczywisty rozmiar płodu jest zbyt duży w stosunku do prawidłowo zbudowanego kanału rodnego. Taki problem może mieć miejsce w przenoszonej ciąży i/lub małych miotów, u których jeden lub kilka płodów nadmiernie wzrasta.
Wady anatomiczne płodów, które mogą przyczynić się do rozwoju trudnego porodu, to np.: wodogłowie (łac. hydrocephalus), obrzęk uogólniony, czyli łac. anasarca (tzw. nalaniec), a także wszelkie dysproporcje kwalifikujące do miana potworkowatości (rozszczepienie powłok brzusznych różnego stopnia, zdeformowane kończyny etc.).
Dla prawidłowego pasażu płodu przez kanał rodny duże znaczenie ma także jego prezentacja, w tym głównie postawa i ułożenie. Do zaklinowania dochodzi najczęściej w przypadku postawy dolnej, kiedy płód jest ułożony brzuchem i kończynami do grzbietu matki, oraz w sytuacji nieprawidłowego ułożenia, np. zgięcia główki, zaparcia w stawie barkowym (4, 5).
W przypadku kotek powikłania porodowe występują o wiele rzadziej niż u suk i częściej dotyczą kotek rasowych, z przewagą ras brachycefalicznych, niż mieszańców lub kotek ras mezocefalicznych. [...]
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii