Ocena poporodowa szczeniąt i zasady postępowania lekarsko-weterynaryjnego

Ocena poporodowa szczeniąt i zasady postępowania lekarsko-weterynaryjnego

Śmiertelność wśród szczeniąt w pierwszych tygodniach życia jest bardzo wysoka. Według różnych badań od porodu do okresu odsadzania ginie od 5,5% do 33% noworodków (1). Najważniejszymi czynnikami, które wpływają na przeżywalność szczeniąt w ciągu 24 godzin po porodzie, jest czas trwania porodu i wypierania płodu. Głównymi przyczynami śmierci szczeniąt są niewydolność oddechowa oraz infekcje bakteryjne (2).

Badanie kliniczne noworodków i ocena ich parametrów życiowych pozwalają na wczesne wykrywanie zaburzeń i stanów zagrożenia życia. Rozpoznanie nieprawidłowości umożliwia szybkie wdrożenie postępowania lekarsko-weterynaryjnego. Jest to bardzo ważne, ponieważ ze względu na niedojrzałość szczeniąt i niską wydolność mechanizmów kompensacyjnych, ich stan kliniczny pogarsza się bardzo szybko.

Fizjologia noworodków

Szczenięta rodzą się niedojrzałe. Ich organizm nie jest w stanie samodzielnie przeciwstawić się działaniu czynników środowiska zewnętrznego, aż do ukończenia 3. tygodnia życia są całkowicie zależne od matki. U noworodków szczególnie łatwo dochodzi do hipotermii, hipoglikemii i odwodnienia. Te trzy zjawiska są ściśle powiązane i pogłębiają się nawzajem, prowadząc do efektu błędnego koła. Często, niezależnie od pierwotnej przyczyny, u noworodków rozwijają się hipotermia, hipoglikemia, odwodnienie, niedotlenienie i w konsekwencji dochodzi do śmierci szczenięcia.

Ryzyko hipotermii

Temperatura ciała noworodka w pierwszej dobie po urodzeniu jest znacznie niższa niż u osobników dorosłych, wynosi ok. 35,5°C, nie powinno się więc próbować jej podnieść poprzez ogrzewanie otoczenia. Pod koniec pierwszego tygodnia życia temperatura ciała wzrasta do 38°C, a w czwartym osiąga 38,5°C. Strefa komfortu cieplnego rozciąga się w zakresie temperatur 27,5-36°C (3, 4).

Szczenięta są podatne na wychłodzenie, ponieważ obronne mechanizmy termoregulacyjne, takie jak termogeneza drżeniowa i obkurczanie obwodowych naczyń krwionośnych, nie są wykształcone. Ponadto il...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy