Monitorowanie owulacji i wyznaczanie optymalnego terminu krycia

Wyszukaj w serwisie

Monitorowanie owulacji i wyznaczanie optymalnego terminu krycia u suk

Cykl jajnikowy u suk

Termin osiągnięcia dojrzałości płciowej u suk cechuje się znaczną zmiennością rasową oraz osobniczą. Fizjologicznie cykl płciowy u suk składa się z następujących po sobie faz: anoestrus, proestrus, oestrus i metoestrus (diestrus). Długość trwania poszczególnych faz także cechuje wyraźna zmienność pomiędzy osobnikami, a nawet kolejnymi cyklami u tych samych osobniczek. W znacznym przybliżeniu można założyć czas trwania:

  • proestrus na 10 dni,
  • oestrus na 10 dni,
  • fazy lutealnej (metoestrus) – 2 miesiące,
  • anoestrus – 4,5 miesiąca (1-3).

Wzrost stężenia estradiolu we krwi jest obserwowany już pod koniec anestrus i jest kontynuowany w czasie trwania fazy proestrus, osiągając maksymalne wartości ok. 1-2 dni przed pikiem LH. Stan ten utrzymuje się około doby, by kolejno, w fazie oestrus, wyraźnie spadać. Ze względu na ten fakt oznaczanie stężenia estradiolu nie znajduje zastosowania w celu wyznaczania terminu krycia bądź przewidywania momentu wystąpienia owulacji (1, 7, 8).

Stężenia progesteronu (P4) w czasie trwania fazy proestrus utrzymuje się na poziomie bazalnym (poniżej 0,5 nmol/l lub 0,16 ng/ml do 0,5 ng/ml, w zależności od badającego laboratorium) (1, 7, 8). Zjawisko przedowulacyjnej luteinizacji ściany pęcherzyków jajanikowych, które jest swoiste dla psów, wpływa na niewielki wzrost stężenia progesteronu do około 2-3 ng/ml (6-9 [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy