Monitorowanie owulacji i wyznaczanie optymalnego terminu krycia

Wyszukaj w serwisie

Monitorowanie owulacji i wyznaczanie optymalnego terminu krycia u suk

Badanie ultrasonograficzne jajników u suk

Jajniki u suki są niewielkimi strukturami, zwłaszcza w anoestrus, kiedy ich zobrazowanie może być utrudnione. Sondy 7,5 MHz zazwyczaj są wystarczające do przeprowadzenia rutynowego badania, ale w celu bardziej precyzyjnego obrazowania jajników zaleca się stosowanie sond o wyższej częstotliwości – od 8 do 10 MHz (24). Jajniki są na ogół zlokalizowane na wysokości trzeciego lub czwartego kręgu lędźwiowego w okolicy doogonowego bieguna nerek. Prawa nerka zlokalizowana jest bardziej doczaszkowo niż lewa nerka, analogicznie prawy jajnik znajduje się bardziej doczaszkowo niż lewy.

Do badania ultrasonograficznego układu rozrodczego pacjent jest przygotowany w sposób standardowy w celu prawidłowego przeprowadzenia procedury. Obraz ultrasonograficzny poszczególnych struktur układu rozrodczego zmienia się wraz z fluktuacjami poziomu hormonów płciowych oraz faz cyklu. W okresie międzyrujowym (łac. anoestrus) obrazowanie tych struktur może być nieco utrudnione. Podobnie w przypadku suk ras olbrzymich oraz u suk otyłych (1, 10, 25). W ocenie wielkości gonad należy zawsze brać pod uwagę różnice osobnicze oraz masę ciała zwierzęcia.

Obraz ultrasonograficzny prawidłowych jajników jest uzależniony od znajdujących się w ich obrębie struktur – pęcherzyków i ciałek żółtych. Pęcherzyki jajnikowe są zazwyczaj widoczne jako okrągłe, owalne, wieloboczne bezechowe obszary wypełnione płynem. Po owulacji w miejscu pęcherzyków dochodzi do wykształcenia się ciałek krwotocznych, a kolejno ciałek żółtych, które wystają ponad brzeg jajników, powodują powstawanie bardziej nieregularnego, guzkowatego zarysu (26).  Ciałka żółte mają echogenność wyższą w stosunku do pęcherzyków [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy