Leczenie wybranych zaburzeń płodności u psów samców

Leczenie wybranych zaburzeń płodności u psów samców (choroby prostaty)

Ogólny podział schorzeń prostaty

Choroby prostaty są powszechne u psów, występują częściej u osobników starszych i są zwykle powiązane ze stymulującym działaniem testosteronu na proliferację tkanki gruczołowej. Łagodny rozrost prostaty (przerost) BPH (ang. benign prostatic hyperplasia) wywiązuje się jako efekt ciągłej stymulacji gruczołu metabolitami testosteronu – dihydrotestosteronu DHT. Upośledzenie czynności gruczołu i zmiany destrukcyjne w jego strukturze doprowadzają do równoczesnego rozwoju zapalenia – prostatitis oraz formowania się torbieli wewnątrz- i zewnątrz gruczołowych. BPH jest jednym z najważniejszych problemów geriatrycznych psów. Zaś samo prostatitis jest drugim po BPH najczęściej występującym stanem patologicznym prostaty psów.

Występuje niezależnie od wieku, lecz u starszych osobników jest często następstwem BPH. Najczęstszym symptomem początkowych stadiów BPH jest hematospermia, bez innych głębokich zmian jakości nasienia. W późniejszym czasie dochodzi do obniżenia ruchliwości plemników i pojawienia się wad ich morfologii (pętle, podwinięcia i załamania witek oraz zmniejszenia się całkowitej liczby plemników w ejakulacie) (11). Okazuje się, że wydzielina prostaty u psów z łagodnym rozrostem prostaty (BPH) ma tak głęboko zmieniony skład, że może negatywnie wpływać również na przeżywalność plemników (8).

Jeśli patologia prostaty jest najbardziej prawdopodobną przyczyną niepłodności, najlepsze rozwiązanie stanowią leczenie głównej przyczyny i ocena wpływu terapii na jakość nasienia (8). Badania patologii prostaty u około 500 psów wykazały następującą częstotliwość ich występowania: 45,9% łagodnego rozrostu prostaty (BPH), 38,5% zapalenia prostaty, 7,7% ropni, 5% torbieli, 2,6% nowotworów oraz 0,2% metaplazji nabłonkowej (8).

Najprostszym podziałem chorób stercza jest podział na choroby zakaźne i niezakaźne. Choroby zakaźne to ostre i przewlekłe zapalenie gruczołu krokowego oraz jego ropień. Do chorób niezakaźnych można zaliczyć: ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy