Kastracja a zachorowalność na nowotwory układu rozrodczego

Kastracja a zachorowalność na nowotwory układu rozrodczego psów

Łagodny rozrost prostaty poddaje się leczeniu farmakologicznemu środkami takimi jak: agoniści receptora GnRH, antagoniści receptora GnRH, estrogeny, progestageny, antyandrogeny, inhibitory 5-alfa-reduktazy, selektywne modulatory receptora estrogenowego oraz agoniści receptora witaminy D (6). Jednak takie podejście jest zalecane jedynie w przypadkach wartościowych reproduktorów czy osobników z innych przyczyn niekwalifikujących się do zabiegu chirurgicznego. Terapią z wyboru lub środkiem zapobiegawczym we wczesnym wieku jest zabieg kastracji, który u młodych samców nie dopuszcza do rozpoczęcia rozrostu prostaty, a u osobników z zaawansowanymi objawami powoduje zmniejszenie gruczołu krokowego już po tygodniu od zabiegu chirurgicznego. Pozbawiona stymulacji hormonalnej prostata stopniowo zmniejsza swą objętość (7). W ciągu 3 tygodni od kastracji rozmiar prostaty zmniejsza się o 50%, a po 7 tygodniach od zabiegu wielkość gruczołu stanowi 30% wartości wyjściowej (8).

W przypadku terapii farmakologicznej po jej przerwaniu prostata wznawia swój rozrost (7). Zarówno w medycynie człowieka, jak i weterynaryjnej, jak dotąd nie wykazano związku między łagodnym rozrostem prostaty (BPH) i nowotworami tego gruczołu (9).

Dodatkowo zmianą zależną od hormonów w obrębie gruczołu krokowego przemawiającą za wykonaniem zabiegu kastracji jest metaplazja płaskonabłonkowa nabłonka wydzielniczego spowodowana stymulacją estrogenową, która może pochodzić z wywodzącego się z komórek podporowych, rozrostu nowotworowego jąder (2).

Nowotwory stercza u psów należą do rzadkości. Zmiany neoplastyczne w obrębie tego gruczołu obserwuje się u starszych samców wszystkich ras w wieku od 5 do 17 lat (25). Spośród rozrostów nowotworowych prostaty u psów stwierdza się: gruczolakoraki, gruczolaki, raki z nabłonka przejściowego, raki niezróżnicowane czy niezwykle rzadko nowotwory wywodzące się z tkanki mezenchymalnej (9). Guzy w obrębie prostaty u psów, w przeciwieństwie do tych występujących u ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy