Kastracja a zachorowalność na nowotwory układu rozrodczego

Kastracja a zachorowalność na nowotwory układu rozrodczego psów

Pytanie o zasadność zabiegu kastracji to jedno z najczęściej poruszanych zagadnień w codziennej praktyce lekarsko-weterynaryjnej. Z racji nieodwracalności chirurgicznego usunięcia gonad wielu właścicieli psów obawia się podjęcia decyzji o wykonaniu zabiegu. Na różnych forach internetowych poświęconych psom możemy przeczytać zarówno o zaletach, jak i wadach kastracji. Często obok korzyści takich jak: zapobieganie niechcianym miotom, zwalczanie bezdomności, wyeliminowanie niepożądanych przez właścicieli zachowań związanych z popędem płciowym i włóczęgostwem oraz zmniejszenie agresji, wymieniane jest zapobieganie występowaniu nowotworów w starszym wieku.

Zabieg chirurgicznego usunięcia zarówno jąder u samców, jak i jajników i macicy u samic niweluje ryzyko wystąpienia nowotworów w obrębie usuniętych narządów oraz zapobiega występowaniu niektórych typów rozrostów takich jak np. hormonozależne (E2, P4) nowotwory gruczołu mlekowego. Należy mieć świadomość faktu, że część guzów w obrębie układu rozrodczego rozwija się niezależnie od hormonów, a zabieg kastracji ma znikomy wpływ na częstość ich występowania. Ważne jest, by przekazać tę informację właścicielowi, który decydując się na wykonanie zabiegu kastracji u swojego zwierzęcia, może zbagatelizować potrzebę dalszej profilaktyki chorób w obrębie układu rozrodczego.

Kastracja a nowotwory układu rozrodczego samców

Prawidłowo wykonany zabieg kastracji całkowicie eliminuje ryzyko wystąpienia guzów jąder, które u psów niekastrowanych stanowią drugą co do częstości występowania lokalizację nowotworów i jednocześnie aż 90% wszystkich rozrostów w obrębie układu rozrodczego (1). Guzy te najczęściej wywodzą się z komórek śródmiąższowych – Leydiga oraz komórek podporowych – Sertoliego (2). Rzadziej spotykanymi zmianami opisanymi u samców psów są nasieniaki, potworniaki czy gonadoblastoma (2).

Zmiany neoplastyczne jąder zazwyczaj występują u osobników powyżej 6. roku życia (1). Dodatkowo rasy takie jak bokser, owczar...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy