Rozpoznawanie guzów komórek tucznych – nowe aspekty
Różnice pomiędzy guzami pojedynczymi a mnogimi
Celem badań było ustalenie, czy i w jakim stopniu guzy pojedyncze różnią się od guzów mnogich (przesłano co najmniej dwa guzy od jednego zwierzęcia).
Do badania zakwalifikowano 265 guzów pojedynczych oraz 65 guzów mnogich (pobranych od 30 różnych psów), które zostały przesłane do rutynowych badań. Guzy poddano zarówno analizie histologicznej, jak i i immunohistologicznej (124 próbki w kierunku białka c-Kit i 80 próbek w kierunku antygenu Ki-67).
Uzyskane wyniki były identyczne z wynikami badań opublikowanymi w literaturze (Welle i in., 2007) i potwierdziły, iż guzy komórek tucznych obserwuje się najczęściej u psów następujących ras:
- golden retriever i labrador (n = 68);
- terier (n = 31);
- boxer (n = 24).
Nie stwierdzono predyspozycji płciowych. Średni wiek zwierząt wynosił 8 lat ± 2,9 roku.
Guzy zlokalizowane były najczęściej na kończynach, grzbiecie i głowie, jednak w naszym badaniu częstotliwość występowania guzów pojedynczych na kończynach była znacznie wyższa niż w przypadku guzów mnogich (p = 0,004).
Podczas analizy wielkości guzów stwierdzono, iż guzy pojedyncze osiągają znacznie większe rozmiary niż mnogie (p = 0,001). Średnica guzów mnogich była w 69% przypadków mniejsza niż 2 cm, podczas gdy średnica guzów pojedynczych w 63% przypadków przekraczała 2 cm. Stwierdzone różnice można tłumaczyć tym, [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii