Rozpoznawanie guzów komórek tucznych – nowe aspekty

Rozpoznawanie guzów komórek tucznych – nowe aspekty

Guzy komórek tucznych należą do najczęściej spotykanych nowotworów skóry u psów. Mogą one występować pojedynczo lub mnogo, a także przybierać bardzo różne postaci kliniczne.

Niniejszy artykuł ma na celu zapoznanie czytelnika z wynikami ostatnich badań oraz objaśnia nowy, dwustopniowy system gradacji guzów komórek tucznych.

W odróżnieniu od badania cytologicznego, które najczęściej pozwala jedynie na postawienie rozpoznania guza komórek tucznych (ryc. 1), badania histologiczne i immunohistologiczne (białko c-Kit, antygen Ki-67) oraz badania genetyczne pozwalają na dokładniejsze scharakteryzowanie guza oraz jego ocenę pod kątem dalszych rokowań (Welle i in., 2007). W roku ubiegłym zostały przeprowadzone nowe badania, których wyniki zostały przedstawione w poniższym tekście.

Nowy system gradacji histologicznej

Dotychczasowa klasyfikacja histologiczna guzów z komórek tucznych, zaproponowana przez Patnaika i in. (1984), opierała się na trójstopniowym systemie gradacji (ryc. 4, s. 84):

stopień I: grupa obejmuje guzy o niskiej złośliwości, których komórki wykazują nieznaczne zróżnicowanie oraz wyraźne ziarnistości w cytoplazmie. Nowotwory takie ograniczają się najczęściej do skóry;stopień II: nowotwory w tej grupie charakteryzują się wyższym stopniem złośliwości. Komórki guza są bardziej zróżnicowane, a ziarnistości w cytoplazmie – mniej wyraźne. Obecne są mitozy oraz pojedyncze komórki wielojądrzaste. Nacieki mogą sięgać również do głębszych warstw tkanek;stopień III: do tej grupy zalicza się guzy o wysokiej złośliwości, w przypadku których pochodzenie histogenetyczne komórek tucznych można po części określić jedynie specjalnymi metodami wybarwiania (np. metodą Giemsy lub błękitem toluidynowym). Guzy w tej grupie charakteryzują się znacznym zróżnicowaniem komórek, polimorfizmem jąder oraz mnogością mitoz.

W opisanej gradacji guzom I stopnia przypisuje się bardzo dobre rokowania (śmiertelność na poziomie 10%), natomiast guzom III stopnia – rokowania z...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy