Rola podstawowych składników odżywczych w diecie psa z cukrzyc - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

art. sponsorowany

Rola podstawowych składników odżywczych w diecie psa z cukrzycą

ekspert Doliny Noteci, specjalista w zakresie żywienia, dietoprofilaktyki i dietoterapii schorzeń metabolicznych. Zwolennik racjonalnego i naukowo umocowanego żywienia psów i kotów. Adiunkt w Zakładzie Dietetyki Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie. Opiekun czekoladowego labradora i trójkolorowego cavaliera – więc z autopsji wie, jak ważna dla prawidłowego wzrostu i rozwoju każdego psa jest właściwie zbilansowana dieta.

Cukrzyca jest częstą chorobą u psów, a jej występowanie rośnie prawdopodobnie w związku z narastającym problemem otyłości. U kotów nadmierna masa ciała została jednoznacznie uznana za kluczowy czynnik ryzyka tej choroby. W przypadku psów otyłość również może odgrywać istotną rolę, jednak większe znaczenie ma mechanizm oparty na wywoływaniu przewlekłego stanu zapalnego, zwłaszcza w obrębie tkanki tłuszczowej.

Cukrzycę u psów najczęściej porównuje się do utajonej cukrzycy autoimmunologicznej dorosłych (LADA, ang. latent autoimmune diabetes in adults), będącej wariantem cukrzycy typu 1, która wykazuje tendencję do pojawiania się u starszych pacjentów.

Model, a także skład i kompozycja diety stosowanej w dietoterapii cukrzycy u psów powinny uwzględniać większość schorzeń towarzyszących tej chorobie. Niezbędne jest przeprowadzenie kompleksowej oceny stanu zdrowia psa w celu wykrycia problemów, które mogą prowadzić do nietolerancji węglowodanów, takich jak nadczynność kory nadnerczy, lub być jej skutkiem, [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy