Renesans osteotomii korekcyjnych w leczeniu dysplazji stawów biodrowych psów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Renesans osteotomii korekcyjnych w leczeniu dysplazji stawów biodrowych psów

Zasady kwalifikacji do zabiegu

Bezwzględnym zaleceniem pozostaje unikanie stosowania DPO u pacjentów ze współistniejącymi schorzeniami, które mogłyby zagrozić wytrzymałości nowo tworzącego się zrostu po osteotomii.

Do zabiegów DPO nie należy kwalifikować pacjentów w wieku poniżej 5 miesięcy, a do TPO psów w wieku poniżej 6 miesięcy, co jest związane z dojrzewaniem kośćca i osiągnięciem przez tkankę kostną wytrzymałości mechanicznej.

Wybór techniki pozostaje po stronie chirurga i jest oparty o ocenę wskazań i doświadczenie lekarskie. Na potrzeby kwalifikacji do zabiegu zostało wprowadzone szersze, a zarazem bardziej krytyczne spektrum diagnostyki radiologicznej. Do zabiegu DPO kwalifikuje się psy wykazujące wiotkość stawu biodrowego, które posiadają cechy radiologiczne sugerujące rozwój ciężkiej dysplazji stawu biodrowego w przyszłości, lecz z brakiem choroby zwyrodnieniowej stawów. Problemem dla lekarzy pozostaje fakt, że statystycznie kwalifikacji poddawane są psy nieprezentujące objawów klinicznych choroby. Zwierzęta kwalifikowane muszą posiadać zachowaną boczą krawędź panewki z wartością DAR nie większą niż 25°, z różnicą między kątem redukcji a kątem podwichnięcia (AR-AS) → 15° oraz indeksem dystrakcji (DI) wynoszącym do 1 (19).

W badaniu dopuszczającym należy uwzględnić wartości kąta Norberga (AN) wyznaczaną na radiogramach wykonanych w projekcji VD. W prawidłowych stawach wartość AN powinna być równa lub większa od 105° (19). Obecnie zaleca się dodatkowo opisany przez McLaughlina pomiar polegający na oszacowaniu procentowego pokrycia głowy przez panewkę stawu biodrowego (ang. percentage coverage, PC) wykorzystany w celu oceny pokrycia panewki (19, 26). Obecnie przeciwwskazaniem do zabiegu DPO jest wiek psa powyżej 8. miesiąca życia. Jest to związane z przesztywnieniem w opisywanych wcześniej rejonach krytycznych, tj. płytki kości kulszowe,j oraz obszarze spojenia. Operacje DPO przeprowadzane powyżej tego czasu narażają psa na złamania śród- ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy