Zwierzęta z deficytami neurologicznymi – opisy przypadków oraz przykładowe protokoły rehabilitacyjne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Zwierzęta z deficytami neurologicznymi – opisy przypadków oraz przykładowe protokoły rehabilitacyjne

Prawidłowa budowa kręgosłupa sprawia, że posiada on duży zakres ruchomości, a jednocześnie pełni funkcję podporową dla ciała i funkcję ochronną dla zawartych w nim: rdzenia kręgowego, korzeni nerwowych i naczyń krwionośnych (2).

Przekrój poprzeczny rdzenia kręgowego ukazuje istotę białą i szarą. W istocie szarej znajdują się liczne ciała komórek nerwowych, jej kształt jest zróżnicowany w zależności od tego, gdzie jest ona zlokalizowana. W jej budowie wyróżnia się następujące struktury: róg dogrzbietowy jako punkt wejścia włókien nerwowych obwodowych, róg dobrzuszny jako punkt wyjścia włókien nerwowych, które zaopatrują mięśnie, spoidło szare, które łączy lewą i prawą połowę istoty szarej, oraz kanał środkowy będący pozostałością po cewie nerwowej zarodka. Natomiast istota biała otacza istotę szarą i przypomina budową futerał. Za jej pośrednictwem pęczki wypustek neuronalnych (dendryty i aksony) przekazują informacje z mózgu do rdzenia kręgowego (drogi zstępujące) i odwrotnie – z rdzenia do mózgu (drogi wstępujące). Istotę białą dzieli się na sznury: dogrzbietowy, boczny, dobrzuszny i spoidło białe (3, 4, 9).

Sam rdzeń kręgowy jest otoczony przez kilka elementów, w tym: kanał kręgowy tworzony przez kostną strukturę, nadtwardówkową tkankę tłuszczową, która wypełnia przestrzeń nadtwardówkową między kością a oponą twardą, następnie oponę twardą rdzenia, mocną warstwę tkanki łącznej, oponę pajęczą oraz oponę miękką rdzenia, która bezpośrednio otacza tkankę nerwową (2, 6).

Przyczyny powstawania deficytów neurologicznych u zwierząt

Problemy związane z funkcjonowaniem kończyn u zwierząt stanowią niemały procent konsultacji w gabinecie weterynaryjnym, jak i fizjoterapeutycznym. Wśród najczęściej występujących przyczyn chorób neurologicznych wymienia się: udar mózgu, zatory, zapalenia mózgu i kręgów, wypadki komunikacyjne, zatrucia, ale również choroby zwyrodnieniowe. Oznacza to, że przyczyny chorób neurologicznych u psów mogą być zarówno powiązane z uszkodz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy