Zarys wskazań do rehabilitacji na podstawie wybranych jednostek chorobowych
Rehabilitacja fizyczna, zwana również fizjoterapią, jest „leczeniem choroby lub urazu przy użyciu niektórych sił natury, takich jak światło, ciepło, woda, zimno, aparatury elektrycznej i mechanicznej, masażu oraz ćwiczeń terapeutycznych” (3). W krajach Europy Zachodniej, USA, Kanadzie oraz Australii jest stosowana w medycynie weterynaryjnej już prawie od 40 lat, a jej korzystne oddziaływanie na organizm zwierzęcia jest udokumentowane w przypadku licznych schorzeń ortopedycznych i neurologicznych, dermatologicznych, stomatologicznych czy w geriatrii (18).
Posługując się pewnym uproszczeniem, można przyjąć, że pacjentów poddawanych procesom usprawniania fizjoterapeutycznego można podzielić na trzy grupy:
- przed zabiegiem operacyjnym,
- po zabiegu operacyjnym,
- leczonych zachowawczo.
Rehabilitacja przedoperacyjna
Część lekarzy, jak również właścicieli zwierząt pewnie zada sobie pytanie: skoro mojego pacjenta/zwierzę czeka operacja, to w jakim celu rozpoczynać rehabilitację przed zabiegiem? Otóż niekiedy warunkiem powodzenia zabiegu operacyjnego jest dobrze rozwinięta muskulatura okolicy stawu operowanego. Takim przypadkiem jest m.in. powszechnie wykonywana resekcja głowy i szyjki kości udowej (14). Rehabilitacja w okresie przedoperacyjnym może również służyć przyzwyczajeniu zwierzęcia do zabiegów rehabilitacyjnych, jakim będzie poddawany po leczeniu chirurgicznym (4).
Przygotowanie rehabilitacyjne do resekcji głowy kości udowej
Po resekcji głowy kości udowej w miejscu stawu wytwarza się więzozrost. Łączy on kość udową z panewką, a jego prawidłowe funkcjonowanie jest stabilizowane przez mięśnie zewnątrzbiodrowe (9, 18). Z tego względu na kilka – [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii