Rehabilitacja pacjenta z porażeniem nerwu kulszowego – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Rehabilitacja pacjenta z porażeniem nerwu kulszowego – opis przypadku

Poprawa stanu klinicznego

Pierwsze symptomy poprawy zauważono w połowie czerwca. Batonowi coraz częściej zdarzało się stawiać stopę na stronie podeszwowej, w domu właściciele nakładali mu jedynie skarpetki antypoślizgowe. Zaobserwowano również stopniową odbudowę masy mięśniowej. Badanie czucia skórnego potwierdziło ustępowanie objawów porażenia. Brak czucia był tylko na stopie.

Kontynuowano wszystkie dotychczasowe zabiegi: masaże, ćwiczenia aktywne, spacery w ortezie na podciągach, bieżnię wodną. Stopniowo wydłużano czas, w którym pies nie nosił ortezy (podczas kontrolowanych zabaw w domu z właścicielem).

W połowie lipca właściciele wyjechali z Batonem na działkę na dwa tygodnie. W tym czasie pies był intensywnie stymulowany do wzmacniania mięśni poprzez zabawy z piłką w basenie rekreacyjnym wypełnionym wodą do wysokości stawu biodrowego psa (za każdym razem w ortezie).

Podczas kontrolnej wizyty pod koniec lipca zaobserwowano znaczną poprawę stanu klinicznego. Baton tylko sporadycznie podwijał palce. W bieżni wodnej stawianie stopy na stronie grzbietowej miało miejsce co piąty – szósty krok.

Dalsza fizjoterapia polegała na wzmacnianiu mięśni częstszym chodzeniem po schodach, ćwiczeniami „siad – wstań”, dłuższymi spacerami. Pod koniec sierpnia Baton zakończył proces rehabilitacji – w pełni zdrowy (ryc. 4, 5).

Podsumowanie

Opisany w niniejszym artykule przypadek kliniczny psa pokazuje, że regularnie i sumiennie wykonywana rehabilitacja stanowi nie tylko uzupełnienie działań lekarskich, ale również bardzo istotny element usprawniania, bez którego powrót do zdrowia byłby niemożliwy. Autorki wyrażają nadzieję, iż dzięki przedstawieniu przypadku Batona fizjoterapia w weterynarii będzie zyskiwała coraz większe uznanie.

Piśmiennictwo
  1. Jaggy A.: Atlas i podręcznik neurologii małych zwierząt. Galaktyka, Łódź 2007.
  2. Adamiak Z.: Ortopedia i traumatologia stawów kończyn i układu ścięgnowo-mięśniowego psów i kotów. Galaktyka, 2007.
mgr Małgorzata Kizerwetter,
mgr inż. Magdalena Kowalczyk*
zoofizjoterapeuta
Psychodnia – Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt w Warszawie
przewodnicząca Polskiego Związku Zoofizjoterapeutów
*zootechnik i zoofizjoterapeuta
w Klinice Weterynaryjnej ELWET w Warszawie

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy