Pacjent geriatryczny w zaciszu domowym – pod lupą fizjoterapeuty - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Pacjent geriatryczny w zaciszu domowym – pod lupą fizjoterapeuty

Rozwinięcie zagadnienia

Terapia w domu różni się znacząco między pacjentami, nie tylko ze względu na jednostkę chorobową, ale także ze względu na stan ogólny pacjenta. Dla zoofizjoterapeutów kluczowe są poprawa dobrostanu zwierzęcia oraz zmniejszenie bólu i dysfunkcji. Bardzo często angażujemy właścicieli w mało inwazyjne sposoby pomocy swoim podopiecznym. Uczymy ich, jak radzić sobie w codziennych sytuacjach, jak pokonywać schody, co można robić, a czego kategorycznie nie wolno. Często nowa rzeczywistość i praca z seniorem, sprawia właścicielom trudność, szczególnie gdy zwierzę ponownie nabywa umiejętność chodzenia, co wymaga pracy i pomocy opiekuna. Jeśli chcemy rozpatrywać pracę z seniorami w kontekście dysfunkcji, należy przytoczyć najczęstsze choroby układu mięśniowo-szkieletowego oraz choroby neurologiczne.

Najbardziej powszechną przypadłością wieku senioralnego jest artroza (1). Może dotyczyć każdej rasy psów i kotów. Bardzo często lekarze weterynarii zalecają suplementację bądź leki, które zawierają w swoim składzie: glukozaminę, chondroitynę i kwas hialuronowy, mające usprawnić pracę stawów oraz zmniejszyć negatywne dolegliwości. Dodatkowo wprowadzana jest terapia przeciwzapalna i przeciwbólowa. Plan zoofizjoterapeutyczny u pacjentów z chorobą zwyrodnieniową stawów jest uzależniony od stopnia objawów, do których należą: niechęć do spacerów, sztywność poranna i po długim wypoczynku, problemy ze wstawaniem, skakaniem, kulawizny oraz szeroko pojęte wylizywanie bolących stawów. Wraz z rozwojem choroby powstaje błędny schemat, ponieważ ból stawów powoduje niechęć do ruchu i spadek aktywności fizycznej, co sprzyja dalszemu usztywnianiu stawów i utraty masy mięśniowej (3, 5).

Bardzo często trzeba działać na kilku płaszczyznach, takich jak walka z atrofią mięśniową, za pomocą ćwiczeń aktywnych oraz elektrostymulacji, przeciwdziałanie nadmiernemu napięciu mięśniowemu za pomocą ciepłych okładów, masażu oraz, w zależności od natężenia problemu, zastoso...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy