Pacjent geriatryczny w zaciszu domowym – pod lupą fizjoterapeuty - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Pacjent geriatryczny w zaciszu domowym – pod lupą fizjoterapeuty

Geriatria oraz gerontologia weterynaryjna koncentrują się na leczeniu i opiece nad chorymi, starszymi zwierzętami. Wśród pacjentów, którzy korzystają ze wsparcia zoofizjoterapeutów, szczególną opieką objęte są starsze psy i koty, u których, podobnie jak u starzejących się ludzi, z upływem lat pojawiają się problemy zdrowotne, które są charakterystyczne dla danego wieku (8). Coraz częściej właściciele psów i kotów decydują się pomóc sparaliżowanemu zwierzęciu, poświęcając swoją uwagę w celu poprawy jego samopoczucia lub zmniejszenia bólu (1, 4).

Zapewnienie opieki starzejącym się zwierzętom jest wymagającym zadaniem dla zoofizjoterapeuty. Z czasem, wraz z postępującymi procesami starzenia, regeneracja, metabolizm oraz odpowiednie samopoczucie słabną. Dokładna ocena stanu pacjenta oraz konsultacja z lekarzem weterynarii są podstawą do stworzenia skutecznego planu działania. Ważne są regularne badania oraz kontrole, które upewniają właściciela i terapeutę o braku przeciwwskazań do dalszej pracy (6, 8, 9).

Tematem, który należy poruszyć w przypadku pacjenta geriatrycznego oraz współpracy z właścicielem, są efekty i następstwa starzenia się. Warto omówić procesy zachodzące w ciele seniora. Na poziomie komórkowym pojawiają się: zaburzenia komunikacji międzykomórkowej, starzenie się komórek, zaburzenia struktury białek oraz dysfunkcje mitochondriów (12). W kontekście metabolicznym spotykamy się ze spowolnionym metabolizmem, spadkiem odporności immunologicznej oraz rozwojem chorób autoimmunologicznych. Pojawiają się zmiany i efekty fizykalne w ciele pacjenta, takie jak: spadek elastyczności skóry, utrata masy mięśniowej, artrozy, nietrzymanie moczu oraz szereg niegodności ze strony układu oddechowego. Znając następstwa wieku senioralnego, łatwiej wyjaśnić zmiany w zachowaniu, wyglądzie i samopoczuciu zwierzęcia, co jest istotne, szczególnie we współpracy z właścicielem przy objaśnianiu planu terapii (1, 4).

Plan pracy z pacjentem geriatrycznym należy wprowadz...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy