Możliwości zastosowania terapii manualnej w chorobach stawu ramiennego psów, z uwzględnieniem specyfiki psów sportowych - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Możliwości zastosowania terapii manualnej w chorobach stawu ramiennego psów, z uwzględnieniem specyfiki psów sportowych

„Terapeuta pracujący w miejscu bólu jest zgubiony” Karel Lewit

Artykuł zachęca do zdobywania wiedzy na temat diagnostyki i leczenia za pomocą metod terapii manualnej lekarzy weterynarii zainteresowanych fizjoterapią zwierząt. Długotrwałe dobre efekty oraz wdzięczność właściciela, któremu możemy zaoferować poprawę stanu zdrowia jego pupila bez przewlekłego stosowana leków (szczególnie w przypadku zwierząt mających tez inne schorzenia), sprawiają, że warto jest zainwestować czas w zdobywanie tej wiedzy.

Dodatkowo, budując swój warsztat, terapeuta zdobywa złożone zrozumienie funkcjonowania ciała pacjenta, wymaga to bowiem sięgnięcia do tak różnych dziedzin, jak:

anatomia prawidłowa i funkcjonalna, biomechanika, kinetyka, ocena postawy, ortopedia, neurologia, choroby wewnętrzne, użytkowanie (sport, praca), a nawet psychologia zwierząt.

Dlaczego warto wprowadzić metody terapii manualnej do swojego warsztatu?

W fizjoterapii ludzkiej różne metody terapii manualnej, takie jak: masaż tkanek głębokich, rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, terapia punktów spustowych, rolfing, techniki energizacji mięśni i wiele innych, stanowią często zasadniczy element leczenia. Pacjenci doceniają je za skuteczność, bezpieczeństwo stosowania i przede wszystkim kompleksowe podejście do ich problemów, ponieważ terapeuta nie skupia się tylko na leczeniu miejsca bólu czy dysfunkcji, ale szuka ich przyczyn, uwzględniając problemy, takie jak inne schorzenia zarówno układu ruchu, jak i narządów wewnętrznych, nieprawidłową postawę, tryb życia i uprawiane sporty, aspekty psychologiczne (stres).

Jak więc widać, jest to bardzo ciekawy obszar działania w fizjoterapii właśnie dla lekarzy weterynarii zainteresowanych fizjoterapią, którzy już posiadają szeroką wiedzę na temat anatomii, fizjologii oraz patologii zwierząt. Ścieżka terapeuty manualnego pozwoli im nie tylko dalej intensywnie rozwijać się na swojej drodze zawodowej, ale również zaproponować właścicielom bardziej wymagając...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy