Ból w przewlekłej chorobie zwyrodnieniowej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Ból w przewlekłej chorobie zwyrodnieniowej

Ból w przewlekłej chorobie zwyrodnieniowej – rola i znaczenie rehabilitacji u zwierząt

Według literatury ból określany jest jako nieprzyjemne doznanie spowodowane urazem lub chorobą. Wiąże się z cierpieniem, dyskomfortem, nieprzyjemnymi odczuciami fizycznymi i psychicznymi, które wyzwalają w zwierzęciu określone zachowania i reakcje służące do eliminacji bólu lub zmniejszenia jego natężenia w celu uzyskania ponownej homeostazy organizmu (4).

Ograniczanie bólu za pomocą rehabilitacji u zwierząt nie jest nowym pomysłem, ale nie do końca rozpowszechnionym wśród właścicieli. Ta część fizjoterapii jest doskonałym wsparciem dla pacjentów geriatrycznych i pozabiegowych, a także tych, których dotyczą choroby przewlekłe. Pacjenci z bólem potrzebują najczęściej długofalowego wsparcia, niejednokrotnie dzięki rehabilitacji zwierzęta zmniejszają dawki przyjmowanych środków uśmierzających ból, co pozytywnie wpływa na narządy wewnętrzne. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niektórych zmian nie można cofnąć, a działać jedynie objawowo, dlatego tak ważne jest wczesne diagnozowanie, czy zwierzę odczuwa dyskomfort – ból (1, 2).

Ból i jego znaczenie dla organizmu

Warto zaznaczyć, że ból fizjologiczny ma znaczenie, ponieważ biologicznie odgrywa rolę ochronną, działając jako system wczesnego ostrzegania, a także uruchomiając odruchy obronne (ucieczka, odejście). Jeżeli ból staje się przewlekły i długotrwały, wówczas dla organizmu staje się on stresorem. Odpowiada również za neuroendykronologiczne i metaboliczne reakcje stresowe, a mając silny wpływ na zwierzę, może doprowadzić do zachowań samodestrukcyjnych (konwulsyjne wylizywanie lub drapanie). W efekcie wymienionych elementów rozwija się ból patologiczny. [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy