Quality of life – praktyczne zastosowanie oceny jakości życia psów i ich właścicieli w chorobach skóry - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Quality of life – praktyczne zastosowanie oceny jakości życia psów i ich właścicieli w chorobach skóry

Badania nad obciążeniem psychicznym i fizycznym (ang. caregiver burden) opiekunów sprawujących opiekę nad pacjentem podczas trwania choroby jest doskonale znanym pojęciem w medycynie. Stosowane są różne kwestionariusze zawierające pytania do opiekunów dotyczące np. napięcia, nakłaniania, martwienia się czy nadzoru nad chorym. Podobnie w opiece nad zwierzęciem funkcjonują specjalne formularze do oceny jakości życia właścicieli, jak i samych zwierząt. Najistotniejszą rolę taka ocena odgrywa w przewlekłych, długoterminowych stanach chorobowych wywołujących silny stres.

Lekarz powinien rozumieć, czy postępowanie terapeutyczne jest właściwie prowadzone, podwyższając komfort życia zwierząt i ich właścicieli, głównie tych przebiegających z bólem, w: nowotworach, kardiomiopatiach, dermatozach alergicznych, endokrynopatiach, padaczce czy porażeniach/uszkodzeniach rdzenia kręgowego. Takie zrozumienie: poprawia komunikację pomiędzy lekarzem a właścicielem, usprawnia leczenie, ukazując jego skuteczność także w aspekcie psychologicznym i ułatwia podejmowanie decyzji o eutanazji w stanach terminalnych.

Brak właściwej oceny jakości życia zwierząt i ich właścicieli jest uważane za jeden z siedmiu głównych błędów uniemożliwiających w dermatologii weterynaryjnej uzyskanie sukcesu leczniczego w kontekście długoterminowym.

Ankietę można wręczyć podczas wizyty i w trakcie kolejnej konsultacji odebrać. Czas poświęcony na analizę ankiet nie powinien być dłuższy niż 10-15 minut, co nie wymaga szczególnego poświęcenia ze strony lekarza (1, 6, 15, 16, 19, 20).

Uniwersalny kwestionariusz dla wszystkich dermatoz

[...]
Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy