Psychologia zwierząt – agresja u kotów nakierowana na człowieka – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Psychologia zwierząt – agresja u kotów nakierowana na człowieka – opis przypadku

Podstawowe działania

Wykluczenie podłoża chorobowego

Różne podłoża przyczyniają się do agresywnych zachowań u kota. Mimo to pierwszy krok, jaki należy podjąć w przypadku osobnika agresywnego, polega na przeprowadzeniu kompletnych badań jego stanu fizycznego, w celu wykluczenia podłoża chorobowego. Obok podstawowych badań laboratoryjnych wskazane jest wykonanie badań pod kątem górnych oraz dolnych dróg moczowych (przy objawach sugerujących zaburzenia mikcji) oraz wykonanie pełnego profilu tarczycowego, jak również ultrasonografii i radiografii (przy utrzymującym się znaczeniu moczem bądź też zaburzeniach mikcji) (4).

Metody diagnostyczne

Podstawą działań jest zebranie dokładnych informacji o kocie, jego stylu życia, rozkładzie dnia, środowisku, zaistniałych zmianach w środowisku i życiu kota. Istotne jest zebranie danych o tym, czy zwierzę wykazywało pasywne oznaki konfliktu, do których zaliczamy na przykład: chowanie się, wycofanie, sygnały grożące. W przypadku agresji ważna jest informacja, czy występowały próby ograniczenia swobody ruchów innym domownikom. Współwystępowanie innych zaburzeń behawioralnych, takich jak: nadmierne wylizywanie się, znakowanie moczem, otyłość czy załatwianie potrzeb fizjologicznych poza kuwetą, ma kluczowe znaczenie. Powinniśmy także zasięgnąć informacji na temat dokładnej mowy ciała kota oraz wokalizacji bezpośrednio przed zachowaniem agresywnym, w jego trakcie i po takim zachowaniu. Dobre rozwiązanie stanowi nagranie takich zachowań. Na filmie specjalista może sam obejrzeć i przeanalizować zachowanie kota (5).

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy