Psychologia zwierząt – agresja u kotów nakierowana na człowieka – opis przypadku
Agresja to jeden z poważniejszych problemów behawioralnych u kotów, mimo że nie stanowi patologii zachowania, jeśli jest obroną własnego terytorium, potomstwa bądź też samego siebie. Poznanie podstawowych kocich potrzeb oraz zachowań stanowi podstawę do postawienia diagnozy o tym, że agresja w danym przypadku jest odchyleniem od normy. Agresja to próba fizycznego naruszenia integralności bądź też wolności innego osobnika. Może ona występować pod postacią groźby.
Przyczyny zachowań agresywnych u kotów w stosunku do ludzi
- Strach – związany z bardzo silnym pobudzeniem, aktywnym unikaniem albo po prostu ucieczką. Strach wpływa na wszystkie układy organizmu, do najistotniejszych należą w tym przypadku: układ nerwowy, skóra oraz nerki.
- Choroby zakaźne. Do tych, które najbardziej wpływają na zachowania kota, należą: wścieklizna, wirus zakaźnego zapalenia otrzewnej oraz koci wirus niedoboru immunologicznego, zmiany w mózgu, dokładnie w przodomózgowiu, choroby dolnych lub górnych dróg moczowych oraz nadczynność tarczycy potęgują zachowania agresywne.
- Reakcja na chorobę innego zwierzęcia.
- Czynniki genetyczne.
- Brak socjalizacji – wystarczającego kontaktu z człowiekiem, jak również innymi zwierzętami w okresie 2-8 tyg., gdy następuje rozwój osobniczy kota, stanowi duże ryzyko tego, że kot będzie agresywny.
- Agresja przekierowana w dużym stopniu wpływa na zwiększenie zachowań agresywnych kotów w stosunku do człowieka, nawet opiekuna zwierzęcia.
- Wyuczone zachowania adaptacyjne związane z niekorzystnymi warunkami, np. w schronisku, ze znęcaniem się nad zwierzęciem, bądź też opuszczenie przez opiekuna są traumą dla kota (1).
- Niewłaściwe miejsca pieszczot mogą skutkować agresją kota w stosunku do opiekuna.
- Niewłaściwe zachowania [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii