Przewlekłe zapalenie trzustki u kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przewlekłe zapalenie trzustki u kotów

Przez lata uważano, że zapalenie trzustki jest domeną psów, natomiast w przypadku kotów występuje ono dość rzadko. Rozwój technik diagnostycznych, a także zwiększona czujność właścicieli na subtelne zmiany w zachowaniu pupili sprawiły, że zaburzenie to jest coraz częściej rozpoznawane u kotów. Częste występowanie tego problemu potwierdzają badania naukowe, które wykazują, że dotyczy on nawet 66% kotów poddanych badaniu sekcyjnemu, z których aż 45% nie wykazywało objawów klinicznych (6), co rodzi z kolei pytanie o realną częstotliwość występowania tego problemu. Dodatkowy kłopot stanowi to, czy pozytywny wynik badania histopatologicznego u kotów „bezobjawowych” oznacza podkliniczny przebieg choroby, czy są to zmiany wtórne do procesu starzenia.

Zapalenie trzustki przebiega w kilku postaciach klinicznych: ostrej, przewlekłej oraz jako zaostrzenia przewlekłego zapalenia trzustki. Ostateczne różnicowanie postaci możliwe jest jedynie na podstawie badania histopatologicznego wycinków z trzustki (8), co w praktyce klinicznej wykonywane jest rzadko. Pomimo postępu w diagnostyce laboratoryjnej oraz technikach obrazowych diagnoza zapalenia trzustki nadal jest trudna i często oparta jedynie na danych z wywiadu, a terapia opiera się głównie na leczeniu dietetycznym, wspomagającym i objawowym.

Przyczyny

U psów i kotów przyczyny zapalenia trzustki nie są w pełni poznane. U kotów nie stwierdzono predyspozycji związanych z wiekiem, płcią lub rasą. Nie ma również dowodów na to, by stan odżywienia, błędy żywieniowe oraz stosowane leki zwiększały częstotliwość występowania zapalenia trzustki u tych zwierząt (10).

Badania kliniczne dowodzą jednak pewnego wpływu:

chorób infekcyjnych (np. zakażenia Toxoplasmą gondi, koronawiroza, parwowiroza, herpeswiroza, kaliciwiroza) (1, 2),ingerencji chirurgicznej (pobranie bioptatów) – choć w tym przypadku bardziej prawdopodobna wydaje się być reakcja zapalna w obrębie trzustki w odpowiedzi na spadek ciśnienia krwi związany ze z...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy