Przewlekłe zapalenie dróg oddechowych (CRD) u szczurów
Patogeneza
Układ oddechowy szczura zbudowany jest tak jak u innych ssaków z górnych (jama nosowa, gardło, tchawica) i dolnych dróg oddechowych (oskrzela, oskrzeliki, pęcherzyki płucne). Do zakażenia mykoplazmą dochodzi już w trakcie porodu. Wewnątrz gospodarza komórki mykoplazmy powodują powstawanie uszkodzenia oraz dysfunkcje rzęsek komórek nabłonkowych dróg oddechowych. W drogach oddechowych M. pulmonis kolonizuje obszar nosa i ucha środkowego. Bakterie te konkurują o pokarm z komórkami gospodarza, a także mogą wytwarzać toksyczne nadtlenki i niespecyficzne miogeny (12, 13, 14).
Bakteria po wniknięciu do dróg oddechowych przyczepia się do komórek gospodarza. Drobnoustrój zaczyna produkować nadtlenek wodoru, w efekcie czego powstają lokalne uszkodzenia, a także specjalne substancje zwane mitogenami, które pobudzają układ limfatyczny płuc do wzrostu. Mitogeny to substancje chemiczne, które pobudzają komórki, które są w trakcie mitozy, do mnożenia. W tym przypadku działają na układ limfatyczny płuc – BALT, który jest odpowiedzialny za produkcję limfocytów B i T. W rezultacie dochodzi do chronicznej reakcji zapalnej płuc (12, 14, 15). Nie wykazano predyspozycji ze względu na płeć osobnika, na zachorowanie podatne są zwierzęta starsze (1).
Nie odnotowano zachorowania u szczurów poniżej 3. miesiąca życia. Jeżeli nawet doszło do infekcji dróg oddechowych u tak młodych zwierząt, to czynnikiem etiologicznym nie jest mykoplazma, tylko wirus Sendai lub SDAV. Zarażenie mykoplazmą nie da objawów klinicznych, póki nie dojdzie do znacznych uszkodzeń komórek (1, 12).
Objawy kliniczne
[...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii