Przewlekła niewydolność wątroby i trzustki u psów z perspektywy dietetyki weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przewlekła niewydolność wątroby i trzustki u psów z perspektywy dietetyki weterynaryjnej

Przewlekłe zapalenie wątroby, a także trzustki to choroby toczące się subklinicznie, często w tle innych problemów psa. W chwili, gdy objawy są łatwe do wychwycenia, jest przeważnie za późno na działania profilaktyczne, a prawidłowe postępowanie dietetyczne ma kluczowe znaczenie dla spowolnienia progresji choroby oraz poprawy skuteczności leczenia i podniesienia jakości życia pacjenta. W poniższym artykule przedstawiono, jak praktycznie podejść do wsparcia żywieniowego pacjenta, u którego stwierdza się przewlekłe zapalenie wątroby i/lub trzustki zgodnie z najnowszymi wytycznymi (dla diet weterynaryjnych w UE, a także WSAVA i ACVIM), niezależnie od tego, w jaki sposób opiekun karmi swojego psa.

Etiologia

Pomimo tego, że choroby przewlekłe mogą być uważane za jednostki o niższej istotności klinicznej niż choroby o przebiegu ostrym, ich ignorowanie prowadzi do rozwoju choroby do momentu, w którym przebieg staje się pełnoobjawowy i ciężki. Sama diagnostyka przewlekłego zapalenia trzustki może być wyzwaniem ze względu na dość łagodny przebieg oraz brak swoistych objawów czy widocznych zmian (także w badaniach dodatkowych).

Tymczasem w badaniach wycinków trzustki u psów post mortem stwierdza się dość często zmiany świadczące o toczącym się przewlekłym stanie zapalnym nawet u połowy badanych. W przypadku subklinicznego przewlekłego zapalenia trzustki niezauważalne występowanie choroby może mieć wpływ na stan ogólny zwierzęcia w wyniku zaistnienia innych problemów zdrowotnych. Częściej diagnozowane i szybciej wyłapywane przewlekłe zapalenie wątroby, średnio diagnozuje się w połowie życia, czyli ok. 7 roku.

Jednocześnie przewlekły stan zapalny gruczołów trawiennych jamy brzusznej wpływa na wszystkie procesy organizmu poprzez jego słabnące odżywianie. Pomimo tego, że ciężko jest określić rzeczywistą częstotliwość występowania obu schorzeń, istnieją pewne wskazówki predylekcyjne, które należy wziąć pod uwagę. Widząc pacjenta w grupie ryzyka, warto zarekomendow...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy