Przewlekła choroba nerek
Rokowanie
Rokowanie ustala się na podstawie tempa, w jakim CKD postępuje. Źle rokują pacjenci, u których pomimo leczenia występują zaawansowana niedokrwistość nieregeneratywna i postępująca azotemia.
Postępowanie dietetyczne
Dowiedziono, że diety przeznaczone dla zwierząt z chorobami nerek wydłużają czas przeżycia. Komercyjne diety nerkowe charakteryzują się zmniejszoną zawartością białka, fosforu i sodu oraz zwiększoną zawartością: witamin z grupy B, włókna rozpuszczalnego, WNKT omega-3 i przeciwutleniaczy.
Zaleca się umiarkowane ograniczenie podaży białka w diecie, co pozwala na złagodzenie objawów klinicznych mocznicy i sprzyja dobremu samopoczuciu pacjentów, chociaż nie jest możliwe, że sama restrykcja białkowa spowoduje ustąpienie hiperfiltracji u psów i kotów z CKD. Wprowadzenie modyfikacji dietetycznych zaleca się w momencie, gdy u prawidłowo nawodnionego pacjenta z CKD utrzymuje się umiarkowana azotemia (stadium 2. wg IRIS u kotów, 3. wg IRIS u psów).
Do utrzymania prawidłowej kondycji ciała zwierzęta powinny otrzymywać odpowiednią ilość kalorii niepochodzących z białek, ale z tłuszczów i węglowodanów. Wytyczne wskazują na wartość około 60 kcal/kg/dzień, ale starsze zwierzęta wymagają mniej kalorii (40 kcal/kg/dzień).
Zwiększenie względnej ilości WNKT omega-3 w stosunku do kwasów omega-6 przyczynia się do zmniejszenia wytwarzania prostaglandyn TZA2 o działaniu prozapalnym, nasilającym agregację płytek krwi i wywołującym skurcz naczyń krwionośnych, a jednocześnie zwiększa ilość prostaglandyn rozszerzających naczynia krwionośne (PGE, PGI). Można suplementować dietę dodatkiem 1-5 g WNKT omega-3 dziennie.
Jeżeli stężenie wodorowęglanu w surowicy osiągnie lub przekroczy wartość 12 mEq/l, można wprowadzić wodorowęglan sodu do schematu postępowania, celem zniesienia nasilonej kwasicy metabolicznej.
W celu zmniejszenia ryzyka rozwoju wtórnej nerkowej nadczynności przytarczyc zaleca się ograniczenie podaży fosforu na wczesnym etapie CKD. Ze względu na fakt, że diety o niskiej zawartości fosforu są niesmaczne, można suplementować środki wiążące fosfor w świetle przewodu pokarmowego, co sprawia, że pozostaje on dłużej w świetle przewodu pokarmowego i przyspiesza jego usuwanie. Można stosować węglan wapnia w dawce początkowej 45 mg/kg m.c. podawanej co 12 godzin z pokarmem. Zaletą tego środka jest to, że nie zawiera glinu, który może być toksyczny po wchłonięciu z przewodu pokarmowego. Należy dążyć do utrzymania stężenia fosforu w surowicy na poziomie nieprzekraczającym 5 mg/dl.
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2856 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Mykotoksyny – ukryty wróg w hodowli bydła mlecznego
Koszty Walka z mykotoksynami w stadzie bydła mlecznego jest nie tylko kwestią zdrowia zwierząt, ale także istotnym aspektem ekonomicznym. Analizy kosztów i korzyści pokazują, że inwestycja w kontrolę mykotoksyn może być wysoce opłacalna. Straty wynikające z obecności mykotoksyn, takie jak spadek produkcji mleka, zwiększone koszty weterynaryjne i przedwczesne brakowanie krów, mogą znacząco przewyższać koszty prewencji. […]
Kulawizna u bydła mlecznego (choroba Mortellaro). Skuteczne zwalczanie zapalenia skóry palca dzięki naturalnemu rozwiązaniu
Biodevas Laboratoires opracowała PIETIX – rozwiązanie w 100% naturalne, mające na celu zwalczenie zapalenia skóry palca u bydła mlecznego.
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Piśmiennictwo dr inż. Piotr Nowak Facebook0Tweet0LinkedIn0
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Piśmiennictwo lek. wet. Katarzyna FerenzGabinet weterynaryjny Końskie Zdrowie we Wrocławiu Facebook0Tweet0LinkedIn0
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Piśmiennictwo mec. Anna SłowińskaVox Poland Pomoc PrawnaSzczecin Facebook0Tweet0LinkedIn0
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]