Przepukliny rozworu przełykowego u psów i kotów – przyczyny, diagnostyka i leczenie
Objawy przepukliny wślizgowej rozworu przełykowego to:
- wymioty,
- wymioty rzekome,
- zwiększone ślinienie,
- częste przełykanie,
- odbijanie,
- fetor ex ore,
- a także kaszel i duszność.
W przypadku przepukliny niewielkiego stopnia zaburzenie to może przebiegać bezobjawowo. Czasami obserwuje się skrócenie przełyku, które jest następstwem przewlekłego stanu zapalnego i bliznowacenia.
U psów z wrodzoną przepukliną wślizgową rozworu przełykowego obserwowane może być również wtórne rozszerzenie przełyku. W przypadku wrodzonej przepukliny wślizgowej rozworu przełykowego objawy mogą pojawiać się już po odstawieniu zwierząt od mleka matki i przejściu na pokarm stały. Przy wrodzonej przepuklinie objawy zwykle pojawiają się do 1. roku życia, natomiast objawy nabytej przepukliny wślizgowej rozworu przełykowego występują u zwierząt w różnym wieku (1-3, 5-10).
Przepuklina okołoprzełykowa to zaburzenie polegające na przemieszczeniu części żołądka, poprzez rozwór przełykowy przepony, w okolicę śródpiersia obok części piersiowej przełyku. W przypadku tej przepukliny połączenie żołądkowo-przełykowe znajduje się w prawidłowej pozycji (ryc. 3). Ten rodzaj przepukliny przebiega najczęściej bezobjawowo, gdyż nie powoduje zarzucania wstecznego z żołądka. Czasami jednak może być przyczyną ostrego stanu spowodowanego niedrożnością (4, 5, 7).
Z przepukliną typu III mamy do czynienia wówczas, gdy dochodzi do jednoczesnego występowania przepukliny [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii