Przepuklina przeponowa – zasady postępowania oraz opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Przepuklina przeponowa – zasady postępowania oraz opis przypadku

Rozpoznanie

Rozpoznanie na podstawie historii i stanu klinicznego zwierzęcia bywa kłopotliwe. U około 50% zwierząt nie rozpoznaje się przepukliny przeponowej w ciągu pierwszych 30 dni od urazu powodującego jej powstanie, co ciekawe, u ludzi wartości te wahają się od 12% do 33% (1). W rozpoznaniu najczęściej bywa pomocna diagnostyka radiologiczna.

Charakterystycznymi cechami świadczącymi o istnieniu przepukliny przeponowej są:

brak ciągłości cienia przepony (zarówno w projekcji bocznej, jak i grzbietowo-brzusznej),zatarty obraz serca, które może być przesłonięte przez przemieszczone narządy jamy brzusznej lub płyn, który może być obecny w klatce piersiowej; obecność płynu jest dość częsta przy przewlekłym przemieszczeniu wątroby,dogrzbietowe lub boczne przemieszczenie pól płucnych,widoczne na terenie jamy piersiowej narządy jamy brzusznej (żołądek, jelita, wątroba etc.).

Zwierzęta powinny zostać poddane obrazowaniu w sposób jak najmniej stresogenny. Dotyczy to zwłaszcza pacjentów z silnie wyrażoną dusznością, bezpośrednio po urazie. Zastosowanie klipsów zapinanych na skórze karku, woreczków z piaskiem oraz innych pomocy służących stabilizacji ułożenia zwierzęcia pozwala uniknąć lub zminimalizować konieczność farmakologicznej sedacji. Niezwykle pomocne bywa umieszczenie zwierzęcia w klatce tlenowej bezpośrednio przed rozpoczęciem badania. Kompletna diagnostyka powinna obejmować radiogramy prawo- i lewoboczny oraz grzbietowo-brzuszny. Zastosowanie środków kontrastujących dopełnia diagnostykę, zwłaszcza w przypadkach mniej rozległych przepuklin. Niekiedy pomocne jest wykonanie peritoneografii pozytywnej z użyciem jodowego środka kontrastowego wprowadzonego do jamy otrzewnowej, po uprzednim podgrzaniu i rozcieńczeniu z wodą.

Niezwykle cennym badaniem przy podejrzeniu występowania przepukliny przeponowej jest badanie ultrasonograficzne. Jego niewątpliwymi zaletami są: dość duża wartość diagnostyczna, natychmiastowy wynik oraz łatwość użycia. Istnieją ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2815 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy