Prof. dr hab. Agnieszka Noszczyk-Nowak ‒ Szkoła Doktorska to zmiana na lepsze
Jak ze zmianami związanymi z różnicami między studiami doktoranckimi a Szkołą Doktorską poradzili sobie prowadzący? Czy to zmiany na lepsze?
Na ten moment mogę powiedzieć, że nie wszyscy naukowcy oswoili się z nową formułą, ale coraz więcej osób zaczyna rozumieć o co chodzi zarówno w Szkole Doktorskiej, jak i w kształceniu doktorantów. Od tej idei nie ma już odwrotu. Wg mnie są to zmiany na lepsze bo doktorant jest młodym naukowcem, a nie ani studentem, ani pracownikiem jak było podczas Studiów doktoranckich.
Czy planują Państwo jeszcze inne formy 'nagród’ dla uczestników Szkoły Doktorskiej?
SD gwarantuje na początek „Bon doktoranta” w kwocie 20 tys. na rozpoczęcie badań, UPWr ma swój system wsparcia młodych naukowców czyli „Innowacyjny doktorat” w którym może uzyskać na badania do 60 tyś/2 lata. Wspieramy udział doktorantów w konferencjach międzynarodowych, finansując ich wyjazd celem wygłoszenia wyników badań oraz staże. Nagradzamy także doktorantów dodatkowym stypendium, jeśli opublikują wyniki swoich badań w prestiżowym czasopiśmie w danej dyscyplinie.
Jak sytuacja pandemiczna wpłynęła na projekt?
Pandemia ograniczyła możliwość wyjazdów doktorantów na staże i konferencje, ale nie wpłynęła na możliwość publikowania wyników badań. Niektóre z zadań zaplanowanych przez doktorantów przesunęły się w czasie, ale ostatecznie nie wpłynie to według mnie na zakończenie przez nich badań oraz termin obrony pracy doktorskiej.
Jakie sukcesy Szkoła Doktorska ma już na swoim koncie?
Szkoła Doktorska UPWr jako instytucja uzyskała finansowane z NAWA w ramach programu POWER, SPINAKER oraz STER. W ramach tego pierwszego mogliśmy przyjąć zarówno doktorantów z Polski, jak i z zagranicy, zapewniając im stypendia, roczny staż naukowy i finansowanie badań. W ramach programu SPINAKER organizujemy szkoły letnie dla studentów z zagranicy aby mogli nas poznać i wybrali naszą SD jako miejsce na realizację pracy doktorskiej, W ramach programu STER będzie realizowane umiędzynarodowienie Szkoły Doktorskiej w wielu jej wymiarach.
Poprzeczka jest ustawiona wysoko po to by nie kształcić ludzi dla tytułu, a dla realnych odkryć. Stawiacie Państwo na jakość, a nie ilość. Czy nie spotkało się to z nieprzychylnymi opiniami ze względu na mniejszą liczbę miejsc niż jest chętnych?
Oczywiście było rozczarowanie, bo na przykład na weterynarii na każdym roczniku było kilkunastu doktorantów, a aktualnie w regularnym naborze we wszystkich dyscyplinach w Szkole – 30 osób. Ale istnieje wiele ścieżek, aby uzyskać stopień doktora. Jedną z nich jest Doktorat wdrożeniowy, realizowany przy współpracy z przedsiębiorcą (https://upwr.edu.pl/badania/doktoranci/szkola-doktorska/doktorat-wdrozeniowy). Za chwilę ruszy jego kolejna edycja. To szansa dla osób, które chcą się rozwijać zawodowo, ale nie chcą rezygnować z prowadzenia badań.
Szkoła doktorska UPWr jest również wyzwaniem dla opiekunów, którzy sprawdzają tutaj swoje umiejętności w budowania zespołu i pracy w zespole, i to na nich spoczywa ogromna odpowiedzialność. Kto więc bardziej jest jej adresatem? Czy może należy tę współpracę rozpatrywać jako sytuację win-win?
Zdecydowanie win-win. Jak już powiedziałam: sukces mojego doktoranta/mojego zespołu jest moim sukcesem. A ja jako lider mam też szansę się rozwijać, pracując w interdyscyplinarnych, międzynarodowych zespołach.
Czy łatwo przyciągnąć kandydatów do szkoły doktorskiej jeśli to zadanie spoczywa na opiekunach projektu?
Aktualnie mamy więcej chętnych promotorów niż miejsc w SD, a kandydaci do SD prezentuję bardzo wysoki poziom, wielu z nich ma już opublikowane wyniki badań, sprecyzowany kierunek w jakim chcieli by prowadzić swoje badania, wybrane ośrodki na staż naukowy, więc Szkoła Doktorska jest atrakcyjną ścieżką rozwoju. Oczywiście chcemy mieć najlepszych w swoich szeregach więc poszukujemy kandydatów zarówno w kraju, jak i za granicą.
Jak zachęciła by Pani naszych czytelników do dołączenia do szkoły doktorskiej na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu?
Uważam, że to świetne miejsce aby rozpocząć swoją karierę naukową pod opieką wspaniałych naukowców. Zachęcam do śledzenia naszego fb: UPWr Doctoral School/Szkoła Doktorska UPWr oraz strony internetowej, gdzie znajdziecie wszystkie ważne informacje oraz kontakt do biura SD.
Rozmawiała: Karolina Osys
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2843 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 23 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Mykotoksyny – ukryty wróg w hodowli bydła mlecznego
Toksyny T-2 i HT-2 Toksyny T-2 i HT-2 należą do grupy trichotecenów i są produkowane głównie przez grzyby z rodzaju Fusarium. Występują w zbożach, szczególnie w owsie, jęczmieniu i kiszonkach traw. Toksyny te, podobnie jak DON, na poziomie molekularnym działają na inhibicję syntezy białek, mogą również powodować uszkodzenia DNA i RNA. Wysokie poziomy trichotecenów mogą […]
Kulawizna u bydła mlecznego (choroba Mortellaro). Skuteczne zwalczanie zapalenia skóry palca dzięki naturalnemu rozwiązaniu
Biodevas Laboratoires opracowała PIETIX – rozwiązanie w 100% naturalne, mające na celu zwalczenie zapalenia skóry palca u bydła mlecznego.
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
We współczesnym chowie trzody chlewnej wczesne odsadzanie jest skutecznym sposobem na poprawę produktywności loch, ale może również powodować stres odsadzeniowy u prosiąt. Odsadzanie to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu prosiąt, który powoduje u nich ogromny stres i towarzyszy mu uszkodzenie morfologii oraz przepuszczalności jelit, a także wpływa na skład mikrobiomu (50). Ponadto po odsadzeniu […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Pacjenci geriatryczni są grupą wymagającą szczególnej troski w wielu aspektach zdrowotnych. Opieka stomatologiczna w tej grupie jest także niezwykle istotnym elementem mającym wpływ na zdrowie. Stan uzębienia ma ogromny wpływ na dobrostan konia, ponieważ wiele schorzeń stomatologicznych, zwłaszcza u koni geriatrycznych, wiąże się z ogromnym bólem. W praktyce weterynaryjnej za pacjentów starszych uznaje się konie […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
Odesłanie do innego zakładu Pamiętaj, że chociaż właściciel zgłosi się do ciebie ze zwierzęciem w stanie zagrożenia życia lub zdrowia, może zdarzyć się sytuacja, kiedy będziesz musiał odesłać go do innego zakładu leczniczego. W szczególności gdy twój zakład nie dysponuje właściwym wyposażeniem, aparaturą czy sprzętem w zależności od posiadanej kategorii: gabinetu weterynaryjnego, przychodni weterynaryjnej, lecznicy […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Profilaktyka Kongres był również okazją do zaprezentowania kilku przełomowych produktów immunologicznych, które mają szansę wprowadzić na nowe tory prewencję znanych od lat jednostek chorobowych, sprawiających wiele kłopotów z punktu widzenia odchowu cieląt czy rozrodu. Mowa tu konkretnie o trzech nowych szczepionkach mających zastosowanie w profilaktyce Mycoplasma bovis, Cryptosporidium parvum czy wirusowej biegunki bydła (BVD). Nie […]