Wybrane zagadnienia dotyczące organizacji i odbywania praktyk zawodowych w zakładach leczniczych dla zwierząt. Cz. I

W pierwszej części opracowania omówione zostały: podział, regulacje prawne i zasady organizacji praktyk zawodowych. Przedstawiono też najważniejsze prawa i obowiązki praktykantów oraz organizatorów praktyk. W drugiej części przedstawione zostaną wybrane elementy odpowiedzialności prawnej stron umowy o praktykach zawodowych.
Praktyki stanowią istotny element kształcenia zawodowego. W ich trakcie przyszły profesjonalista ma możliwość poznania środowiska pracy i sprawdzenia przygotowania do wykonywanych czynności. Zasady odbywania praktyk regulują przepisy prawa. Minimalny czas obowiązkowych praktyk został uwzględniony w programach nauczania. Praktykant zobowiązany jest do: zrealizowania praktyki zgodnie z ustalonym programem, przestrzegania ustalonego przez zakład porządku i dyscypliny pracy, zasad BHP i ochrony przeciwpożarowej oraz zachowania tajemnicy służbowej, tajemnicy lekarskiej oraz ochrony poufności danych. Uczestnicy praktyk (organizatorzy i praktykanci) powinni mieć świadomość odpowiedzialności prawnej i ponoszenia konsekwencji swoich działań lub zaniechań.
Celem praktyk zawodowych jest łączenie wiedzy teoretycznej z praktycznymi aspektami wykonywania zawodu oraz ułatwienie absolwentom uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania przyszłej pracy. To także rodzaj praktycznego sprawdzianu dla studentów i absolwentów w związku z wybranym zawodem. Możliwość skonfrontowania wyobrażeń o zawodzie z realiami. Ze strony pracodawcy jest to szansa na wypróbowanie młodych adeptów zawodu i możliwość poznania ich [...]
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii