Odpowiedzialność cywilna lekarza weterynarii za błędy medyczne - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Odpowiedzialność cywilna lekarza weterynarii za błędy medyczne

Pojęcie należytej (szczególnej) staranności

Zobowiązanie lekarza weterynarii do wykonania usługi weterynaryjnej ma charakter starannego działania. Zobowiązanie starannego działania zasadniczo polega na tym, że lekarz weterynarii zobowiązuje się do dołożenia należytej staranności podczas wykonania usługi weterynaryjnej. Przy czym osiągnięcie określonego rezultatu pozostaje poza treścią stosunku zobowiązaniowego. Innymi słowy, lekarz weterynarii zobowiązuje się do leczenia zwierzęcia i dołożenia szczególnej staranności, aby osiągnąć pożądany w danych okolicznościach rezultat terapeutyczny, ale nie zobowiązuje się do bezwzględnego wyleczenia zwierzęcia.

Na gruncie art. 4 Ustawy z dnia 21 grudnia 1990 r. o zawodzie lekarza weterynarii i izbach lekarsko-weterynaryjnych „lekarz weterynarii obowiązany jest wykonywać zawód ze szczególną starannością, w oparciu o zasady etyki i deontologii weterynaryjnej”. Wymóg szczególnej staranności to nakaz zachowania szczególnej, wyjątkowej ostrożności podczas świadczenia usług weterynaryjnych. Lekarz weterynarii ma obowiązek działania zgodnie z etyką zawodową. Odsyłając w zakresie obowiązków lekarzy weterynarii do norm etycznych, ustawodawca miał na celu podkreślenie szczególnej roli kodeksów etycznych w postępowaniu lekarzy weterynarii. Staranność szczególna to staranność o charakterze ponadprzeciętnym.

Z kolei w art. 355 § 1 k.c. sformułowano obowiązek należytej staranności, stanowiący, iż jest to staranność ogólnie wymagana w stosunkach danego rodzaju. Należytą staranność ustala się przy uwzględnieniu zawodowego charakteru tej działalności. W świetle poglądów doktryny prawa cywilnego przez należytą staranność trzeba rozumieć staranność ogólnie wymaganą. W doktrynie podkreśla się, iż kryterium ogólnych wymagań nie zostanie spełnione w wypadku ograniczenia się tylko do staranności wystarczającej, minimalnej. [...]

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy