Klimatyzacja i wentylacja w sali operacyjnej w klinice weterynaryjnej – jakie wymogi należy zapewnić?

Klimatyzacja i wentylacja w sali operacyjnej w klinice weterynaryjnej – jakie wymogi należy zapewnić?

W związku z pytaniem od czytelnika dotyczącym aspektów klimatyzacji i wentylacji mechanicznej w klinice weterynaryjnej, poniżej przestawiam zagadnienie poruszające kwestię wymogów stawianych salom operacyjnym w zakresie wentylacji i klimatyzacji w klinikach weterynaryjnych. Aspekt ten jest poruszany ogólnie, przede wszystkim w szczegółowych przepisach dotyczących wymogów dla klinik weterynaryjnych, ale także rozwinięty w innych przepisach dotyczących budynków.

Pomieszczenia kliniki weterynaryjnej

Zauważ, że Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 16 sierpnia 2004 r. w sprawie wymagań dla klinik weterynaryjnych wskazuje tylko ogólnie w zakresie tematyki dotyczącej urządzeń dla wymiany powietrza, klimatyzacji i wentylacji mechanicznej. I tak zgodnie z art. 3 ust. 1 pkt 8 ww. rozporządzenia w gabinetach zabiegowych, poczekalni, pomieszczeniu do stacjonarnego leczenia, obserwacji i izolacji zwierząt oraz sali operacyjnej okna powinny być otwierane lub uchylne, chyba że w pomieszczeniach tych jest zainstalowana klimatyzacja. Ponadto stosownie do zapisu § 8 pkt. 1 ww. rozporządzenia pomieszczenie do stacjonarnego leczenia, obserwacji i izolacji zwierząt wyposaża się w wentylację mechaniczną. W związku z powyższym ten rodzaj wentylacji należy zapewnić zarówno w przypadku pomieszczenia do stacjonarnego leczenia, obserwacji i izolacji zarówno małych zwierząt, jak i dużych zwierząt.

Sala operacyjna kliniki weterynaryjnej

W przypadku sali operacyjnej, której pytanie dotyczyło, ww. przepisy wskazują na konieczność jej wyposażenia w wentylację mechaniczną, w szczególności ze względu na zagrożenie związane z kontaktem z różnego rodzaju czynnikami biologicznymi i chorobotwórczymi podczas przeprowadzania zabiegów operacyjnych. Wyżej wymienione przepisy nie określają jednak rodzaju wentylacji mechanicznej. Jej najczęstsze rodzaje to: wentylacja nawiewna z tzw. wentylatorem-wiatrakiem w środku, wentylacja wywiewna, kiedy powietrze wydostaje się na zewną...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy