Co w Prawie piszczy? – marzec 2022 r.
3.02.2022 r.
Gąbczasta encefalopatia bydła
Omówienie: Rozporządzenie wprowadza na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej program zwalczania gąbczastej encefalopatii bydła na lata 2022-2024, który stanowi załącznik do rozporządzenia. Kontrola BSE polega na prowadzeniu aktywnego nadzoru obejmującego badanie bydła w wieku powyżej 48 miesięcy, zaliczanego do grup ryzyka, oraz biernego nadzoru obejmującego badanie zwierząt podejrzanych o zachorowanie w każdym wieku. Rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Program stosuje się od 1 stycznia 2022 r.
1.02.2022 r.
Specjalizacje lekarzy weterynarii
W Dzienniku Ustaw z dnia 1 lutego 2022 r. ukazało się Obwieszczenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 24 stycznia 2022 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w sprawie trybu i szczegółowych zasad uzyskania tytułu specjalisty przez lekarza weterynarii (Dz.U., poz. 239).
Omówienie: Załącznik do obwieszczenia zawiera jednolity tekst Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej z dnia 28 listopada 1994 r. w sprawie trybu i szczegółowych zasad uzyskania tytułu specjalisty przez lekarza weterynarii (Dz.U., poz. 667), uwzględniający zmiany wprowadzone przez inne akty prawne w latach 2020-2021 r.
27.01.2022 r.
Substancje psychotropowe i środki odurzające
W Dzienniku Ustaw z dnia 4 lutego 2022 r. ukazało się Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 stycznia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych (Dz.U., poz. 274).
Omówienie: W Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych (Dz.U. z 2021 r. poz. 406 i 518) wprowadzono zmiany wynikające z Dyrektywy delegowanej Komisji (UE) 2021/802 z dnia 12 marca 2021 r. zmieniającej załącznik do decyzji ramowej Rady 2004/757/WSiSW w odniesieniu do nowych substancji psychoaktywnych. Nowelizacja rozporządzenia wprowadza również zmiany w załączniku nr 1, dodając cztery nowe substancje psychotropowe grupy II-P (np. difenidyna), trzy nowe substancje psychotropowe grupy IV-P (klonazolam, diklazepam, flubromazolam). Zmieniono również załącznik nr 2 dotyczący między innymi wykazu środków odurzających grupy IV-N dopuszczonych do stosowania w lecznictwie zwierząt poprzez usunięcie dwóch środków odurzających (ziele konopi inne niż włókniste i żywica konopi). Rozporządzenie weszło w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.
26.01.2022 r.
Ocena użytkowa i genetyczna zwierząt gospodarskich
Omówienie: Dziesięć organizacji upoważnionych do oceny wartości użytkowej zwierząt gospodarskich wymieniono w art. 1 rozporządzenia. Do oceny genetycznej upoważniono dwie organizacje wymienione w art. 2 rozporządzenia. Rozporządzenie weszło w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.
Rozród psów
Trwają prace legislacyjne (etap uzgodnień) dotyczące projektu Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowych wymagań weterynaryjnych przy przewozie nasienia psów.
Omówienie: Projekt rozporządzenia określa szczegółowe wymagania weterynaryjne przy przewozie nasienia psów z państw trzecich oraz sposób wystawiania i wzór świadectwa zdrowia dołączanego do przesyłki nasienia psów.
Wybrał i opracował: lek. wet. Rafał Ciągarlak
Specjalizacje lekarzy weterynarii