Praktyczne zastosowanie lasera w fizjoterapii weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Praktyczne zastosowanie lasera w fizjoterapii weterynaryjnej

Laseroterapia cieszy się dużą skutecznością i coraz większym zainteresowaniem wśród lekarzy weterynarii. Artykuł skupia się na zagadnieniach praktycznych oraz przybliża metodykę pracy z laserami. Omówiony zostaje także aspekt bezpieczeństwa podczas laseroterapii.

Fizjoterapia weterynaryjna jest w ostatnim czasie dynamicznie rozwijającą się dyscypliną. Lekarze weterynarii coraz częściej decydują się na wdrożenie zabiegów fizykalnych wspomagających standardowe leczenie, a właściciele coraz częściej pytają o odpowiednią fizykoterapię. W medycynie weterynaryjnej dostępnych jest wiele różnych zabiegów fizjoterapeutycznych, w tym najnowocześniejsze metody stosowane w rehabilitacji ludzi. Na szczególną uwagę zasługuje terapia wykorzystująca światło lasera, czyli tzw. laseroterapia. Poniższy artykuł skupia się w szczególności na aspektach praktycznych i metodyce pracy z laserami fizjoterapeutycznymi.

Charakterystyka laserów

Nazwa „laser” (skrót od: Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation – wzmocnienie światła przez wymuszoną emisję promieniowania) określa specyficzny rodzaj światła, który charakteryzuje się pewnymi szczególnymi cechami, słowem „laser” nazywamy również aparat wytwarzający to światło. Właściwościami światła lasera są: monochromatyczność, inaczej jednobarwność, co oznacza wiązkę o jednakowej długości fali, koherencja, czyli spójność, intensywność – cała moc skoncentrowana jest w wąskiej wiązce – oraz równoległość (kolimacja) – wiązka światła jest tak skupiona, że nieznacznie zmienia swoje rozmiary po wysłaniu na znaczną odległość (1, 5, 9).

Lasery można podzielić na różne grupy pod względem ich cech i właściwości. W artykule omówimy tylko te, które znalazły zastosowanie w medycynie, a ściśle mówiąc – w fizjoterapii. Jednym z najistotniejszych kryteriów podziału laserów wykorzystywanych w fizykoterapii jest ich moc. Wyróżniamy lasery:

małej mocy: 1-6 mW (miliwatów), wykorzystywane np.: we wskaźnikach, odtwarzaczach DVD etc.;śr...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy