Postępowanie dietetyczne w przewlekłej niewydolności nerek u kotów - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Postępowanie dietetyczne w przewlekłej niewydolności nerek u kotów

Postępowanie żywieniowe w PNN jest od lat tematem wielu badań, zarówno w aspekcie zapobiegania, jak i wspomagania leczenia. Biorąc pod uwagę nieuleczalność choroby, dietoterapia ma na celu wyłącznie spowolnienie progresji i poprawę komfortu życia pacjentów. Istnieje szereg czynników, które należy wziąć pod uwagę, sugerując odpowiedni schemat żywieniowy (28). Ogromne znaczenie ma utrzymanie w miarę stałego apetytu i stabilnej masy ciała tak długo, jak to jest możliwe. Niestety występujące „kryzysy mocznicowe”, anemia i proteinuria w zasadniczym stopniu wpływają na modyfikacje postępowania dietetycznego. O ile w pierwszych stadiach niewydolności nerek można w miarę stabilnie utrzymywać pacjenta na tzw. diecie nerkowej, o tyle w krańcowej niewydolności, przy kachektycznym i niejedzącym zwierzęciu, wdrażane jest zazwyczaj żywienie „na siłę” (dieta płynna lub pasztetowa nerkowa podawana strzykawką albo przez sondę) w połączeniu z odpowiednią płyno- i farmakoterapią.

Rozpatrując zasadnicze czynniki związane z progresją choroby, możemy zauważyć, że poza anemią, nadciśnieniem w kłębuszkach nerkowych, aktywacją systemu renina – angiotensyn – aldosteron czy niedotlenieniem nerek są to: nadmiar fosforanów (i wg niektórych doniesień również sodu) w diecie (6, 8). Nadmiar łatwo przyswajalnego fosforu i nieprawidłowy stosunek wapnia do fosforu w pokarmie zaburzają właściwą regulację gospodarki wapniowo-fosforanowo-witamino D zależnej.

Stężenie fosforu w surowicy jest utrzymywane w stanie równowagi, który jest wypadkową wchłaniania fosforu z przewodu pokarmowego, wydalania go z moczem oraz wymiany tego pierwiastka znajdującego się w kościach, tkankach miękkich i przestrzeni wewnątrzkomórkowej (3, 5). Zwiększone spożycie fosforu powoduje wzrost stężenia PTH i FGF-23 w osoczu, co z kolei powoduje zwiększenie jego wydalania w nerkach (PTH i FGF-23) oraz zahamowanie wchłaniania w przewodzie pokarmowym (FGF-23). Jest to mechanizm szczególnie istotny w przypadku pacjentów z...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną prenumeratą.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy