Poronienia u suk - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Poronienia u suk

Czynniki niezakaźne

Niedoczynność ciałka żółtego

Hipoluteoidyzm charakteryzuje się niewystarczającym wydzielaniem progesteronu przez ciałko żółte podczas ciąży. Progesteron bierze udział w rozwoju endometrium, wpływa na integralność łożyska oraz hamuje kurczliwość macicy (5). Do utrzymania ciąży niezbędne jest stężenie progesteronu w surowicy krwi powyżej 2 ng/ml, dlatego autorzy sugerują, że jego spadek poniżej tej wartości może być przyczyną ronień oraz absorpcji płodów. Obniżenie stężenia progesteronu może być pierwotną przyczyną ronienia lub następstwem działania czynników zakaźnych (3, 7). U suk, u których w przeszłości występowały ronienia na tle niedoczynności ciałek żółtych, wskazane jest wykonywanie regularnych pomiarów stężenia progesteronu we krwi obwodowej oraz suplementacja, gdy stężenie jest niższe niż 5 ng/ml (3). Należy jednak pamiętać, że podawanie progestagenów sukom ciężarnym może mieć wpływ na płody (maskulinizacja osobników żeńskich) oraz stanowić przeszkodę w inicjacji akcji porodowej (3, 5).

W związku z tym preparaty progesteronowe muszą zostać odstawione w odpowiednim czasie przed spodziewanym porodem – syntetyczny analog 24 godziny przed, natomiast naturalny progesteron 72 godziny wcześniej (4). W przypadku decyzji o suplementacji nie można zapominać, że jedynie przy podaniu naturalnego hormonu możliwe będzie monitorowanie zwiększenia jego poziomu w surowicy, co nie będzie możliwe do stwierdzenia przy preparatach syntetycznych. Należy pamiętać, że stężenie progesteronu spada w wyniku śmierci płodów, dlatego stwierdzenie niskiego poziomu P4 u matki po wystąpieniu ronienia nie może być dowodem na niedoczynność ciałka żółtego jako pierwotnej przyczyny zaburzenia w przebiegu ciąży (7).

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy jest najczęściej występującą endokrynopatią u psów. Autorzy sugerują korelację między niedoczynnością tarczycy a niepłodnością u wielu gatunków, w tym u psów (6), jednak mechanizm wpływu tarczycy ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy