Poprawa komfortu kota podczas rehabilitacji - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Poprawa komfortu kota podczas rehabilitacji

Koty są coraz częściej wybieranym zwierzęciem domowym. Tempo życia sprawia, że ludzie chętniej decydują się na towarzystwo przedstawicieli Felis catus ze względu na ich samowystarczalność – w teorii – mniejsze potrzeby, którym łatwiej sprostać niż w przypadku psów.

Około 25% Amerykanów posiada kota jako swojego zwierzaka domowego, a podobny trend można zaobserwować w Europie (8). Poziom opieki i zaangażowanie właścicieli w dbanie o zdrowie swoich kotów stale rośnie, co skutkuje wzrostem świadomości na temat profilaktyki i terapii zdrowotnych. Rosną również wydatki na koty oraz opiekę nad nimi. Jednocześnie jednak wizyty profilaktyczne stanowią duży problem zarówno dla kotów, jak i dla ich opiekunów – widoczny stres i lęk zwierzęcia pojawiają się już na etapie przygotowania do podróży. Sam widok transportera, a później również lecznicy, może być dla kota silnym czynnikiem stresogennym, przez co zawiezienie go w to miejsce może być dla opiekunów ogromnym wyzwaniem (8).

Większość kotów przejawia zaburzenia dobrostanu na wszystkich etapach wizyty w lecznicy: od momentu wejścia do transportera, przez podróż i oczekiwanie, aż po same zabiegi weterynaryjne lub fizjoterapeutyczne (11). Z badań wynika, że 40% kotów nie odwiedziło lekarza weterynarii w ciągu roku poprzedzającego badanie (15), a 44,9% nie było w lecznicy, chociaż taka wizyta terapeutyczna została zalecona (3). Wielu opiekunów kotów zgłasza się do lekarza weterynarii dopiero wtedy, gdy jego pomoc jest konieczna. Często rezygnują oni także z wizyt w gabinecie fizjoterapeutycznym, pozbawiając tym samym kota zabiegów mogących poprawić komfort życia chorego zwierzęcia. Przewlekły stres i złe samopoczucie kota mogą powodować zmiany w jego zachowaniu, które wpływają negatywnie na zdrowie i dobrostan, a także na skuteczność opieki nad zwierzęciem (12).

Aby zmniejszyć niepokój kota związany z transportem i wizytą w lecznicy, zaleca się stosowanie odpowiednich suplementów, farmakoterapii oraz dostosowanej t...

Ten materiał dostępny jest tylko dla użytkowników
którzy są subskrybentami naszego portalu.
Wybierz pakiet subskrypcji dla siebie
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Masz aktywną subskrypcję?
Nie masz jeszcze konta w serwisie? Dołącz do nas
Poznaj nasze serwisy