Płynoterapia w praktyce małych zwierząt - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Płynoterapia w praktyce małych zwierząt

Przemieszczanie się płynów w organizmie

Woda porusza się swobodnie między większością kompartmentów w organizmie. Niektóre cząstki, takie jak elektrolity, poruszają się między przedziałami wodnymi organizmu (np. między przedziałem śródmiąższowym i wewnątrznaczyniowym) bez nakładu energii. Większe cząsteczki, takie jak: albuminy, globuliny czy fibrynogen (białka), mają bardzo małą zdolność do przekraczania endotelium naczyń.

U zdrowego zwierzęcia rozkład płynów w organizmie zależy od ciśnienia hydrostatycznego, które, spadając, powoduje reabsorpcję płynu do przestrzeni naczyniowej i w razie wzrostu – uwalnianie go z niej. Zmiany w osmolalności między przedziałami (wewnątrz- i zewnątrzkomórkowym) są przyczyną przesunięcia dokomórkowego lub zewnątrzkomórkowego płynu. Podczas choroby zarówno zwiększone straty płynów, jak i zmniejszone ich przyjmowanie mogą prowadzić do odwodnienia.

Odwodnienie

Odwodnienie organizmu może być efektem schorzeń przewodu pokarmowego, układu wydalniczego i krwotoków. Patofizjologicznie ze względu na jakość utraconych płynów wyróżniamy odwodnienie izotoniczne, hipotoniczne i hipertoniczne (tab. 3). W praktyce klinicznej trudno jest jednoznacznie określić rodzaj odwodnienia, gdyż najczęściej składa się na nie kilka rodzajów.

Tab. 3. Rodzaje odwodnienia

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy