Planowanie i zarządzanie rozrodem młodzieży w ujęciu ekonomicznym
Streszczenie
Od lekarzy weterynarii coraz częściej oczekuje się roli doradczej w codziennej praktyce zawodowej. Aby sprostać tym oczekiwaniom, powinniśmy nauczyć się podejmowania decyzji w oparciu o dane produkcyjne, jakie dostępne są na fermach. Nasze działania niosą ze sobą daleko idące konsekwencje ekonomiczne i musimy mieć tego świadomość. Planowanie rozrodu jest ściśle związane z żywieniem, ze statusem zdrowotnym, a także z samą organizacją rozrodu. Zwierzęta do rozrodu powinny być dopuszczane w odpowiednim wieku, wadze, wzroście i kondycji. Parametry te są różne dla każdej z ferm i stanowią cechę indywidualną takiego obiektu.
Zarówno zbyt wczesne, jak i zbyt późne wycielania jałówek wiążą się z wymiernymi stratami ekonomicznymi. Wiek pierwszego wycielenia jest często związany z wielkością produkcji mleka, ryzykiem brakowania czy parametrami rozrodowymi, jakie osiągają pierwiastki. Wskaźnik PR (ang. Pregnancy Rate) jest najlepszym ze wszystkich wskaźników, jakie obrazują sytuację rozrodową w naszym stadzie. Mówi on zarówno o sytuacji produkcyjnej, jak i ekonomicznej. W celu jego poprawy mamy do dyspozycji szereg narzędzi w postaci automatycznych systemów do wykrywania rui czy protokołów hormonalnych.
Słowa kluczowe
wycielenia jałówek, wskaźnik PR, rozród, bydło
Abstract
Veterinarians are increasingly expected to play an advisory role in their daily professional practice. To meet these expectations, we should learn to make decisions based on production data that are [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii