Pierwszy w Polsce bank komórek kota domowego i dzikich kotowatych
W Polsce rysie żyją w populacji około 200 osobników, a żbików jest tylko 100. Podstawą nowoczesnych programów ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem jest tworzenie banków komórek: plemników, oocytów i komórek somatycznych. To m. in. dla nich powstał bank komórek kota domowego i dzikich kotowatych.
Na ratunek dzikim kotom
Dzikie kotowate, w tym polskie rysie i żbiki (Felis silvestris) są grupą zwierząt których bioróżnorodność jest mocno zagrożona. Obowiązkiem moralnym środowiska związanego z biologią rozrodu i weterynarią jest dołożyć wszelkich starań, aby wykorzystać zdobycze współczesnej nauki w celu ratowania populacji tych zwierząt.
Jedną z niezwykle przyszłościowych metod ratowania ginących gatunków jest stosowanie technik wspomaganego rozrodu takich jak inseminacja czy zapłodnienie in vitro w oparciu o gamety zgromadzone w bankach komórek. W przypadku, gdy dojdzie do niemal całkowitego wymarcia określonych gatunków jedyną możliwością podtrzymania przy życiu ostatnich jego osobników jest technika klonowania.
Gamety i komórki somatyczne mogą być pozyskiwane od osobników pośmiertnie (do 24h po śmierci) lub przyżyciowo przy okazji zabiegów weterynaryjno-pielęgnacyjnych związanych z krótkotrwałą sedacją.
Dzięki technice zapłodnienia in vitro, również hodowcy kotów rasowych mogą zabezpieczyć w banku komórek materiał genetyczny wybitnych osobników danej rasy i uzyskiwać od nich potomstwo nawet wiele lat po śmierci zwierząt.
Wrocławski bank komórek kotowatych
W Katedrze Rozrodu Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu od 3 lat działa bank komórek kota domowego i dzikich kotowatych jako rozwinięcie założonego w 1997 roku przez prof. Wojciecha Niżańskiego Banku Nasienia Zwierząt Towarzyszących. Obecnie w projekcie uczestniczy także Uniwersytet Rolniczy w Krakowie oraz Ogród Zoologiczny w Krakowie.
Dotychczas w banku, który jest nieustannie uzupełniany znajdują się zamrożone linie komórkowe:
- 46 osobników pochodzące od
- 14 gatunków dzikich kotowatych
(tygrys, lew, pantera śnieżna, lampart, ryś, żbik, serwal, karakal, ocelot, jaguarundi, manul, chaus, kot argentyński, kot arabski) i - 10 ras kota domowego.
Na szczególną uwagę zasługuje kolekcja fibroblastów rysi zarówno z populacji bałtyckiej jak i karpackiej (11 osobników).
Organizatorzy akcji zapraszają do współpracy wszystkich lekarzy weterynarii, tych pracujących w:
- parkach narodowych,
- ogrodach zoologicznych
- jak i w lecznicach dla małych zwierząt
- oraz hodowców kotów rasowych.
Tylko wczesna informacja o śmierci cennych zwierząt lub planowych zabiegach weterynaryjnych w sedacji pozwoli pobrać i odpowiednio zabezpieczyć plemniki, oocyty i komórki somatyczne.
Jak wygląda pobieranie materiału?
Pobieranie niewielkich, kilkumilimetrowych wycinków skóry jest bardzo mało inwazyjne. Próbka może zostać pobrana przy okazji innych zabiegów pielęgnacyjno-weterynaryjnych lub po śmierci zwierzęcia (do 24h). Próbka jest następnie transportowana w płynie PBS z dodatkiem antybiotyku.
Nasienie może zostać pozyskane metodą kateteryzacji cewki moczowej przy okazji planowanych zabiegów weterynaryjno-pielęgnacyjnych w krótkotrwałej sedacji. Jak również w nagłych wypadkach po śmierci zwierzęcia z ogona najądrza po wcześniejszej izolacji jądra i przetransportowaniu do laboratorium.
Oocyty można pozyskać pośmiertnie lub po zabiegu sterylizacji z wyizolowanych jajników. Przy czym muszą być one przetransportowane bezzwłocznie do laboratorium w płynie PBS z dodatkiem antybiotyku.
Jaki jest cel działania banku komórek?
- Zabezpieczenie rezerwy genetycznej dzikich kotowatych,
- Wykorzystanie nasienia do inseminacji,
- Użycie nasienia i oocytów do zapłodnienia in vitro,
- Wykorzystanie fibroblastów do klonowania,
- Stosowanie linii komórkowych do badań bez konieczności wykorzystywania żywych zwierząt,
- Zabezpieczenie materiału genetycznego wybitnych osobników danej rasy kotów domowych.
Zapraszamy do kontaktu:
Bank komórek kota domowego i dzikich kotowatych:
- Prof. Wojciech Niżański, Katedra Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu, pl. Grunwaldzki 49, 50-366 Wrocław, tel. 71 320 53 15.
- Odział krakowski – dr Joanna Kochan Instytut Nauk weterynaryjnych, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, al. Mickiewicza 24/28, 30-159 Kraków, tel. 12 662 41 13.
Zobacz też: Wrocławski Bank Nasienia Zwierząt Towarzyszących oraz Dzikich
Współpracujący w ramach banku komórek badacze dziękują
Dyrekcji Ogrodów Zoologicznych we Wrocławiu, Opolu, Chorzowie i Borysewie za udostępnienie materiału biologicznego pochodzącego od dzikich kotowatych.
Finansowane z: NCBiR PBS2/B8/16/2015
Zapraszamy do lektury artykułu prof. Niżańskiego:
Sztuczna inseminacja kotek – realna już dziś?
Mogą zainteresować Cię również
Znajdź swoją kategorię
2814 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych
Weterynaria w Terenie
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
W trakcie praktyki świadczonej w terenie wskazane jest zabezpieczenie lekarza weterynarii na nieprzewidziane sytuacje, w tym związane z zagrożeniem życia i zdrowia zwierząt. Pomocne w tej kwestii będzie prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, odbieranie zgód od właścicieli zwierząt na przeprowadzenie zabiegów, operacji czy innych czynności. W artykule przedstawiam, jakie inne zabezpieczenia stosować na wypadek stanów zagrożenia życia […]
Choroby racic jako ważna przyczyna brakowania krów w stadzie bydła mlecznego
Streszczenie Kulawizna i choroby racic stanowią poważny problem w hodowli bydła mlecznego. Choroby racic mogą być bezpośrednią lub pośrednią przyczyną eliminacji krów ze stada. Zaburzenia motoryczne wpływają na stan ogólny organizmu, powodując straty dla hodowcy z powodu spadku mleczności, obniżonej płodności czy występowania zaburzeń metabolicznych. Kompleksowa opieka, monitorowanie i szybkie diagnozowanie rodzaju choroby umożliwia zastosowanie […]
Czynniki wpływające na kolonizację mikrobiomu i dojrzałość układu pokarmowego prosiąt oraz jego prawidłowe funkcjonowanie
Streszczenie Odsadzanie to jeden z najtrudniejszych okresów w życiu prosiąt, który powoduje u nich ogromny stres i towarzyszy mu uszkodzenie morfologii oraz przepuszczalności jelit, a także wpływa na skład mikrobiomu. Ponadto po odsadzeniu następuje zmiana żywienia prosiąt. Różne rodzaje składników odżywczych, tj. włókno, węglowodany i białko, są fermentowane w jelicie przez różne mikroorganizmy. Zmiany w […]
Opieka stomatologiczna nad starszymi końmi
Streszczenie Stan jamy ustnej u koni geriatrycznych często stanowi ogromne wyzwanie dla lekarzy weterynarii. Problemy z zębami w tej grupie wiekowej często wiążą się z dużą bolesnością, dlatego najważniejszym zadaniem lekarzy weterynarii jest umiejętność rozpoznania i postępowania terapeutycznego. Abstract Oral cavity condition in geriatric horses frequently presents a great challenge for veterinarians. As dental issues […]
Praktyka w terenie – jak zabezpieczyć się na wypadek stanów zagrożenia życia lub zdrowia zwierzęcia
W trakcie praktyki świadczonej w terenie wskazane jest zabezpieczenie lekarza weterynarii na nieprzewidziane sytuacje, w tym związane z zagrożeniem życia i zdrowia zwierząt. Pomocne w tej kwestii będzie prowadzenie odpowiedniej dokumentacji, odbieranie zgód od właścicieli zwierząt na przeprowadzenie zabiegów, operacji czy innych czynności. W artykule przedstawiam, jakie inne zabezpieczenia stosować na wypadek stanów zagrożenia życia […]
Wiek ma ogromne znaczenie podczas stawiania diagnozy
Lek. wet. Justyna Domagała tytuł inżyniera zootechniki uzyskała w 2016 r., a tytuł lekarza weterynarii – w 2019 r. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Po studiach swoją wiedzę poszerzała podczas stażu w Szpitalu dla Koni Equivet, w którym później uzyskała zatrudnienie. W latach 2021-2024 swoją pracę skupiała na internistycznym leczeniu koni oraz pogłębianiu wiedzy na […]
Echa 32. Kongresu Bujatrycznego w Cancun
Po raz kolejny odbył się Światowy Kongres Bujatryczny. Tym razem jego 32. edycja miała miejsce w tropikalnym Cancun w Meksyku. Ta cykliczna impreza miała swoją premierę w 1960 roku w Hanowerze i co 2 lata (z jedynym wyjątkiem podczas trwania pandemii COVID-19) gromadzi w jednym miejscu bujatrów z całego świata. Podczas tegorocznej edycji do miasta […]