Pięć najczęstszych złośliwych nowotworów psów w praktyce weterynaryjnej - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Wyszukaj w serwisie

Pięć najczęstszych złośliwych nowotworów psów w praktyce weterynaryjnej

Kostniakomięsaki − Osteosarcoma (OSA)

Etiologia

Kostniakomięsak to najczęstszy nowotwór pierwotny kości u psów. Zwykle dotyka zwierzęta ras dużych oraz olbrzymich (ważących ponad 20 kg) w średnim wieku (mediana: 2-7 lat). Do ras predysponowanych zaliczamy: wilczarze irlandzkie, dobermany, dogi niemieckie, bernardyny, mastiffy, setery irlandzkie, rottweilery oraz retrievery. Około 75% przypadków obejmuje kościec kończyn, przy czym ryzyko wystąpienia tego nowotworu w kończynach piersiowych jest dwukrotnie wyższe niż w kończynach miednicznych (22).

W ostatnich dekadach postulowano, że implanty ortopedyczne mogą być czynnikiem predysponującym do powstawania nowotworów kości (18). Uważano, że mechanizm rozwoju nowotworu związany jest z lokalną przemianą tkanki kostnej bądź też z przewlekłym stanem zapalnym (19). Badania prowadzone przez ostatnie 30 lat i obejmujące prawie 20 000 zwierząt nie potwierdziły jednak bezpośredniego związku przyczynowego pomiędzy rozwojem kostniakomięsaka w miejscu złamania a obecnością implantów (20, 21).

Objawy

Zwierzęta prezentują zwykle kulawiznę (ostrą lub stale postępującą) oraz zgrubienia tkanek miękkich w obrębie zmienionych nowotworowo regionów. Ze względu na postępującą osteolizę w okolicy nowotworu zwierzęta odczuwają dyskomfort podczas głaskania czy dotykania. W zaawansowanej chorobie, z powodu reakcji bólowych, psy nie mogą obciążać chorej kończyny. W przypadku kostniakomięsaków znajdujących się w obrębie czaszki możemy zaobserwować dysfagię, wytrzeszcz oczu i niemożność zamknięcia żuchwy. Zmiany znajdujące się na żebrach zwykle prezentują się jako kuliste, bolesne zgrubienia, które w skrajnych przypadkach mogą powodować trudności z oddychaniem.

Diagnostyka

Oprócz ogólnego badania klinicznego, w przypadku podejrzenia kostniakomięsaka, należy wykonać pełne badanie ortopedyczne, w którym uwagę zwracają asymetria kończyn, atrofia mięśni lub reakcje bólowe. W praktyce weterynaryjnej często wykonuje się zdjęci...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się
Poznaj nasze serwisy