Perikardiektomia torakoskopowa. Wskazania i techniki u małych zwierząt. Cz. I/Thoracoscopic pericardectomy. Indications and techniques in small animals. Part I - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Perikardiektomia torakoskopowa. Wskazania i techniki u małych zwierząt. Cz. I/Thoracoscopic pericardectomy. Indications and techniques in small animals. Part I

Występowanie wysięku w worku osierdziowym dotyczy około 7% psów z klinicznymi objawami choroby serca (1). U psów najczęstszymi przyczynami wysięku są idiopatyczne zapalenie osierdzia oraz choroby nowotworowe (2-4). U kotów często wiąże się on z kardiomiopatią, zakaźnym zapaleniem otrzewnej kotów oraz chorobami nowotworowymi (przede wszystkim chłoniakomięsakiem).

Wysięk idiopatyczny do osierdzia oznacza występowanie jałowego, często krwistego wysięku w worku osierdziowym bez dowodów na istnienie procesów nowotworowych, choroby serca, urazu bądź infekcji. Wydaje się, że rasy predysponowane to:

owczarki niemieckie, golden retrievery, dogi niemieckie oraz bernardyny.

Średnia wieku psów prezentujących objawy tego schorzenia to 6 lat, przy czym rozkład wieku wynosi od roku do czternastu lat. Podejrzewa się, że samce są częściej dotknięte tym schorzeniem niż suki (5).

Trzy najczęstsze nowotwory skutkujące wysiękiem do osierdzia to:

naczyniakomięsak, guzy kłębka aorty oraz mezotelioma.

Naczyniakomięsak zazwyczaj tworzy się w okolicy uszka prawego przedsionka i stanowi 60-75% wszystkich nowotworów skutkujących wysiękiem do osierdzia. Predysponowanymi rasami są owczarki niemieckie i golden retrievery. W przypadku naczyniakomięsaka w momencie diagnozy często występują już przerzuty do płuc, śledziony i innych narządów.

Guzy kłębka aorty stwierdzane są w około 10% przypadków wysięku do osierdzia.

Uważa się, że rasy brachycefaliczne są predysponowane do guzów kłębka aorty. Guzy te zazwyczaj rosną powoli i są inwazyjne lokalnie. Do 80% psów, u których diagnozowane są guzy podstawy serca, w momencie rozpoznania ma również wysięk do osierdzia. Mezotelioma to najczęstszy pierwotny guz osierdzia. Występuje u około 5% psów z wysiękiem do osierdzia (6).

Celem wykonania okna osierdziowego lub uzyskania częściowej perikardiektomii jest wykonanie permanentnego drenażu jamy osierdzia do jamy opłucnej. Perikardiektomia uważana jest za najlepszą metodę t...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Znajdź swoją kategorię

2813 praktycznych artykułów - 324 ekspertów - 22 kategorii tematycznych

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy