Perikardiektomia torakoskopowa. Wskazania i techniki u małych zwierząt. Cz. I/Thoracoscopic pericardectomy. Indications and techniques in small animals. Part I
Występowanie wysięku w worku osierdziowym dotyczy około 7% psów z klinicznymi objawami choroby serca (1). U psów najczęstszymi przyczynami wysięku są idiopatyczne zapalenie osierdzia oraz choroby nowotworowe (2-4). U kotów często wiąże się on z kardiomiopatią, zakaźnym zapaleniem otrzewnej kotów oraz chorobami nowotworowymi (przede wszystkim chłoniakomięsakiem).
Wysięk idiopatyczny do osierdzia oznacza występowanie jałowego, często krwistego wysięku w worku osierdziowym bez dowodów na istnienie procesów nowotworowych, choroby serca, urazu bądź infekcji. Wydaje się, że rasy predysponowane to:
- owczarki niemieckie,
- golden retrievery,
- dogi niemieckie oraz bernardyny.
Średnia wieku psów prezentujących objawy tego schorzenia to 6 lat, przy czym rozkład wieku wynosi od roku do czternastu lat. Podejrzewa się, że samce są częściej dotknięte tym schorzeniem niż suki (5).
Trzy najczęstsze nowotwory skutkujące wysiękiem do osierdzia to:
- naczyniakomięsak, guzy kłębka aorty oraz mezotelioma.
Naczyniakomięsak zazwyczaj tworzy się w okolicy uszka prawego przedsionka i stanowi 60-75% wszystkich nowotworów skutkujących wysiękiem do osierdzia. Predysponowanymi rasami są owczarki niemieckie i golden retrievery. W przypadku naczyniakomięsaka w momencie diagnozy często występują już przerzuty do płuc, śledziony i innych narządów.
Guzy kłębka aorty stwierdzane są w około 10% przypadków wysięku [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii