Patologia cyfrowa w medycynie weterynaryjnej

Patologia cyfrowa to stosunkowo nowa dyscyplina patologii. Opiera się ona na digitalizacji szklanych preparatów mikroskopowych za pomocą skanerów cyfrowych i umożliwia patologom natychmiastowe udostępnianie i konsultacje przypadków, jak również pracę zdalną. Wprowadzenie tej technologii w medycynie ludzkiej regulują surowe przepisy agencji regulacyjnych, takich jak FDA, a ich przestrzeganie spowalnia proces adopcji. Medycyna weterynaryjna ma tę zaletę, że jest mniej rygorystycznie regulowana w zakresie diagnostyki, dlatego diagnostyczne laboratoria weterynaryjnej wdrożyły patologię cyfrową wcześniej i już zdołały stworzyć zdalne, międzynarodowe grupy patologów.
Patologia cyfrowa – na czym to polega?
Cyfryzacja w patologii oznacza możliwość uzyskania wysokiej jakości cyfrowego obrazu podstawowego materiału diagnostycznego histopatologów, jakimi są wycinki tkankowe umieszczane na szkiełku podstawowym, barwione i przeznaczone do wizualnej oceny pod mikroskopem świetlnym. Cyfrowe obrazy preparatów mikroskopowych mogą być oglądane na monitorze komputera, udostępniane i przesyłane wewnątrz oraz poza laboratoryjnymi systemami informacyjnymi bez fizycznych ograniczeń.
Patologia nie jest ani pierwszą dziedziną medycyny, która przechodzi z metod analogowych na cyfrowe, ani też najbardziej zaawansowaną. Radiologia i diagnostyka obrazowa zdecydowanie wiodą prym w tym obszarze. Niemniej jednak patologia cyfrowa rozwija się dynamicznie i zyskuje coraz szersze zastosowanie w: edukacji, nauce, rozwoju leków i codziennej praktyce patologów na całym świecie. Coraz więcej laboratoriów decyduje się na rozwiązania cyfrowe. Digitalizacja preparatów mikroskopowych umożliwia: natychmiastową diagnostykę, konsultacje trudnych przypadków, diagnostykę śródoperacyjną, kształcenie studentów [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii