Pasteurella multocida przyczyną ropni płuc u królików – opis przypadku - Vetkompleksowo – serwis dla lekarzy weterynarii

Pasteurella multocida przyczyną ropni płuc u królików – opis przypadku

Posocznica krwotoczna królików, zakaźny katar królików, nosówka królików czy też zapalenie nosa królików – pod wszystkimi tymi określeniami kryje się jeden patogen – Pasteurella multocida. Pastereloza to choroba o przebiegu posocznicowym, występująca zarówno u królików domowych, jak i dzikich oraz zajęcy. Bakteria wywołująca chorobę występuje na błonach śluzowych jamy nosowej, pyska, gardła i tchawicy – także zdrowych osobników. W związku z tym należy zaznaczyć, że pastereloza należy do chorób środowiskowych, a pojawienie się objawów klinicznych związane jest przeważnie z dodatkowymi niekorzystnymi czynnikami (ochłodzenie, słaba wentylacja, wysokie stężenie amoniaku, pyliste siano, zbyt duża obsada zwierząt, ciąża, laktacja, ogólne osłabienie odporności).

Pastereloza królików przebiega w postaci ostrej i przewlekłej. Wśród głównych objawów obserwuje się kichanie i wypływ z nosa. Natomiast w przewlekłej postaci najczęściej obserwujemy odoskrzelowe zapalenie płuc i ropnie płuc, które po latach powolnego rozwoju objawów klinicznych doprowadzają do śmierci zwierzęcia.

Rokowanie w początkowym okresie choroby jest korzystne (antybiotyki o szerokim spektrum), natomiast w pozostałych przypadkach – bardzo ostrożne. W poniższym artykule został szczegółowo opisany przypadek ropnia płuc u królika zakażonego Pasteurella multocida; zmiana była o tyle „wyjątkowa”, że nie reagowała na leczenie i ostatecznie osiągnęła rozmiar piłki do tenisa.

Opis przypadku

Pacjentem gabinetu weterynaryjnego był królik hodowlany w wieku 4 lat, samica, o wadze 2600 kg. Z wywiadu wynika, że pierwsze zauważone przez właściciela objawy u pupila pojawiły się rok wcześniej. Początkowo zwierzę kichało i miało skąpy surowiczy wypływ z nosa, z czasem kichanie się nasiliło, a wypływ stał się śmietanowy i cuchnący.

Niepokojące objawy charakteryzowała zmienność w nasileniu, z okresami remisji. Każdy kolejny nawrót objawów cechowało zaostrzenie niewydolności oddechowej i pogorszenie ogólnej ...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy