Ochrona psów przeciwko inwazjom pasożytów wewnętrznych

Zalecenia ekspertów dotyczące ochrony psów przeciwko inwazjom pasożytów wewnętrznych

Wysoce skuteczna jest moksydektyna w połączeniu z imidakloprydem (2,5 mg/kg m.c. + 10 mg/kg m.c. spot-on) podana jednorazowo, względnie leki z grupy benzimidazoli podawane codziennie przez 3 tygodnie w dawkach zalecanych przeciwko nicieniom, tj. 50 mg/kg m.c. (4). W przypadku psów zagrożonych inwazją A. vasorum (psy myśliwskie, zjadające trawę i rośliny na terenach ze stwierdzaną angiostrongylozą) zaleca się profilaktyczne stosowanie makrocyklicznych laktonów w odstępach miesięcznych. Zagrożenie angiostrongylozą występuje z reguły ogniskowo/regionalnie w związku z obecnością zarażonych lisów oraz żywicieli pośrednich i paratenicznych (4). Ryzyko dla psów może być znaczące, już pierwsze badania w kierunku stwierdzenia A. vasorum na terenie Polski wykazały go u 5,2% lisów na terenie Puszczy Augustowskiej (7).

Przenoszony przez komary nicień podskórny Dirofilaria repens jest stwierdzany u psów w Polsce ogniskowo. Dotychczas najwięcej przypadków stwierdzono w woj. mazowieckim (8, 9). Zwalczanie dirofilariozy jest bardzo istotne ze względu na potencjał zoonotyczny pasożyta uznawanego za głównego sprawcę filarioz u ludzi w Europie. Zarażone psy stanowią rezerwuar mikrofilarii dla żywicieli pośrednich, komarów. Zwalczanie inwazji D. repens u psów obejmuje działanie przeciwko dorosłym pasożytom oraz likwidację mikrofilarii krążących we krwi. Do eliminacji osobników dorosłych (występują w podskórnych, niezapalnych guzkach) licencjonowane jest połączenie moksydektyny i imidakloprydu. Psy, u których we krwi występują mikrofilarie, powinny być leczone z zastosowaniem makrocyklicznych laktonów (postać doustna lub spot-on). Profilaktyka poprzez jednokrotne podanie preparatu iniekcyjnego o stałym uwalnianiu leku przed sezonem pojawiania się komarów zapobiega inwazji u psów narażonych na kontakt z komarami przenoszącymi D. repens.

Zachowania i nawyki psów dotyczące np. samodzielnego zdobywania pożywienia (zjadanie padliny, gryzoni) oraz sposób karmienia przez właściciel...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy