Zagrożenia dla zwierząt i ludzi ze strony komarów na terenie Polski
Obecnie na świecie znanych jest około 3200 gatunków Culicidae, w Europie odnotowano 99 gatunków, w Polsce występuje 47 gatunków komarów należących do 6 rodzajów, z których 12 może stwarzać poważne problemy medyczne i weterynaryjne, są to gatunki mogące wykazywać agresywność w stosunku do ludzi lub zwierząt, mogą pojawiać się w ilościach plagowych lub mogą być wektorami groźnych chorób (1, 7).
Komary to owady należące do rzędu dwuskrzydłych (Diptera) i podrzędu długoczułkich (Nematocera). Charakteryzują się smukłą i delikatną budową, mają wąskie skrzydła, długie nogi i 15-segmentowe czułki. Aparatem gębowym jest skierowana ku przodowi kłujka zbudowana z żuwaczek, szczęk i nieparzystego podgębia, do pobierania krwi od żywicieli używają jej tylko samice, samce żywią się nektarem i sokami roślinnymi. Druga para skrzydeł jest uwsteczniona i przekształcona w przezmianki, kończyny są zakończone pazurkami i przylgami. Cykl rozwojowy jest ściśle związany z wodą. Zapłodniona i nassana w pełni samica składa jaja w wodzie lub miejscach zalewanych przez nią okresowo.
W zależności od gatunku komara samica preferuje:
- duże rozlewiska,
- leniwie płynące rzeczki,
- bajora, a nawet
- małe oczka wodne czy
- ogrodowe beczki na wodę deszczową.
Z jaj, w temp. powyżej 10°C, po ok. 7 dniach wykluwają się larwy pobierające powietrze atmosferyczne dzięki syfonom oddechowym i przetchlinkom, które znajdują się na końcowych segmentach ciała.
Larwy linieją cztery razy, a następnie przekształcają się w kijankowate, ruchliwe poczwarki zaopatrzone w wiosłowate wyrostki ułatwiające pływanie. Po kilku dniach z poczwarki przez otwór o kształcie litery T wydostaje się imago pływające na wylince, dopóki nie rozwiną się i nie stwardnieją skrzydła. Młode samice odbywają loty godowe, [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii