Zachowania, pasożyty i medycyna kotów
art. sponsorowany

Zachowania, pasożyty i medycyna kotów

Na całym świecie systematycznie rośnie liczba zwierząt domowych. Szacuje się, że w 2022 r. około 91 mln gospodarstw domowych w Unii Europejskiej posiadało co najmniej jedno zwierzę domowe, przy czym najpopularniejszymi zwierzętami domowymi były koty (127 mln), psy (104 mln), następnie ptaki (53 mln) i inne małe ssaki, zwierzęta wodne i gady (1). Najwięcej kotów w Unii Europejskiej mają mieszkańcy Niemiec i Francji (około 15 mln) (2). Na podstawie wyników ankiety przeprowadzonej na przełomie 2023 i 2024 r. wśród właścicieli zwierząt domowych w Stanach Zjednoczonych szacuje się, że 65,1 mln gospodarstw domowych posiadało psy, a 46,5 mln gospodarstw domowych koty (2). W Azji około 59% ludzi jest właścicielami zwierząt domowych, a 26% z nich to właściciele kotów (3).

Powszechnie panujące błędne przekonanie – „koty to nie są małe psy”

Liczba gospodarstw domowych posiadających koty stale rośnie, jednak w przeszłości niektórym kocim potrzebom związanym ze zdrowiem poświęcano zaskakująco mało uwagi. Wiele zasad opieki weterynaryjnej nad psami często stosowano w odniesieniu do kotów, co jest prawdopodobnie związane z faktem, że wielu lekarzy weterynarii częściej ma do czynienia z psami niż z kotami (4). Jednakże, chociaż oba gatunki zwierząt należą do mięsożerców, istnieją znaczące różnice w biologii ewolucyjnej pomiędzy kotami i psami. „Koty to nie są małe psy” – stwierdził Sam Taylor, szef zespołu specjalistów ds. medycyny weterynaryjnej z Międzynarodowego Towarzystwa Medycyny Kotów (International Society of Feline Medicine, ISFM) podczas Pierwszego Okrągłego Stołu Naukowego Vetoquinol w Paryżu w 2022 r.: „Ze względu na unikalny charakter ich ewolucji, fizjologia i zachowanie kotów bardzo różnią się od fizjologii i zachowania psów”.

Zachowania kotów – samoobronne zachowania przodków współczesnych kotów

W przeciwieństwie do psów, które wywodzą się od wysoko uspołecznionego wilka, przodkami kotów domowych są osobniki prowadzące samotniczy, terytorialny tryb...

Dostęp ograniczony.

Pełen dostęp do artykułu tylko dla zalogowanych użytkowników z wykupioną subskrypcją.
zaloguj się zarejestruj się

Weterynaria w Terenie

Poznaj nasze serwisy