Wpływ zmian klimatu i zagranicznych podróży na skład parazytofauny w Polsce i Europie – zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt
Dirofilaria immitis
Aktualne dane wskazują, że D. immitis nie występuje endemicznie w Polsce, jednak biorąc pod uwagę coraz cieplejszy klimat w naszym kraju, można przypuszczać, że inwazje te będą miały miejsce również w Polsce. D. immitis początkowo występował na terenach USA, obecnie rozprzestrzenił się na terenie Europy (24, 25). Ponadto nasilone w ostatnim czasie przemieszczanie się zwierząt również będzie sprzyjało zawleczeniu pasożytów do kraju. Choroba jest sporadycznie spotykana w Polsce i jest zawlekana z rejonów, na których pasożyt występuje endemicznie. Stwierdzono także rzadką postać, w której pasożyty występowały w wielu narządach, nie tylko w obrębie układu sercowo-naczyniowego (26). Istotne jest także to, że dorosłe osobniki pasożyta w żywicielu ostatecznym mogą przeżyć nawet 5 lat. Z kolei przeżywalność mikrofilarii L1 wynosi do 30 miesięcy (27).
Dirofilaria repens
D. repens pierwotnie występował przede wszystkim w Azji, Afryce i krajach śródziemnomorskich. Obecnie nicień ten znacząco powiększył swój geograficzny zasięg. W Polsce pierwszy przypadek dirofilariozy podskórnej powodowanej przez D. repens opisano w 2009 r. (28). W kolejnych latach potwierdzano przypadki u psów, które nie opuszczały kraju. Obecnie pasożyt jest stwierdzany coraz częściej na terenie całego kraju, a jego zwiększone występowanie notuje się w Polsce centralnej i wschodniej (29, 30). W Europie coraz częściej opisuje się również przypadki dirofilariozy podskórnej u ludzi.
Leishmania sp.
Pierwotniak powodujący [...]
którzy są subskrybentami naszego portalu.
i ciesz się dostępem do bazy merytorycznej wiedzy!
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii