Skuteczny sposób ochrony przed pierwotniakami babesia canis

Liczba kleszczy zakażonych babesia canis w Polsce wzrasta. Pomimo że większość właścicieli psów i wychodzących kotów obawia się zarażenia pupila chorobami przenoszonymi przez kleszcze to tylko 28% z nich jest świadomych istnienia babeszjozy i zagrożeń z nią związanych. Niska świadomość niebezpieczeństwa, a co za tym idzie częsty brak potrzeby zabezpieczenia wychodzących zwierząt domowych przed kleszczami w czasie chłodniejszych dni powoduje, że właśnie teraz są one szczególnie podatne na zagrożenie. Trwa kampania „Sezon na kleszcze 2”, której celem jest budowanie świadomości na temat skutecznej ochrony zwierząt przeciwko kleszczom w czasie chłodniejszych miesięcy.
Wraz z niższymi temperaturami spada czujność właścicieli
Jesień i zima to czas, kiedy właściciele zapominają o profilaktyce przeciwkleszczowej u swoich pupili. Jednak ocieplenie klimatu i wyższe temperatury powodują wzmożoną aktywność ektopasożytów w czasie, kiedy jeszcze kilka lat temu zapadały w sen zimowy. Jeżeli prognozy na ten rok się nie mylą, to czeka nas stosunkowo ciepły grudzień, co sprawi, że więcej kleszczy wyruszy w poszukiwaniu żywiciela.
Badanie przeprowadzone przez MSD Animal Health na grupie posiadaczy psów i wychodzących kotów pokazuje, że chłodniejsze miesiące nie są utożsamiane przez nich z okresem zagrożenia, co skutkuje drastycznym spadkiem stosowania produktów ochronnych – z początkiem jesieni o ochronie przeciw kleszczom pamięta tylko jedna trzecia właścicieli, a w [...]
lub posiadają wykupioną subskrypcję.
Mogą zainteresować Cię również
POSTĘPOWANIA
w weterynarii